AutoDriver - Roboti - Constanța - Lucrari 2022 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Roboti
  • Judetul: Constanța

Descriere

Realizarea automobilelor autonome este un vis al omenirii pe care specialiștii își doresc să-l pună în practică. Mașinuța noastră, AutoDriver, constituie un model funcțional, la scară redusă, pentru autoturismul viitorului.
Pentru realizarea acestui robot am cumpărat o mașinuță de jucărie și am transformat-o într-una inteligentă, care se deplasează singură și reacționează la semne de circulație. Provocările noastre au fost montarea elementelor electronice executive pe o suprafață redusă și scrierea programelor software.
Am antrenat mașina să recunoască semnele de circulație și să se deplaseze singură, iar apoi am implementat softul pe care l-am realizat pentru acțiunea independentă.

Tehnologii

Pe partea de software, mașina folosește un sistem de recunoaștere a semnelor de circulție de tip Yolov4 și un algoritm machine learning propriu pentru mentinerea benzii de circulație. După antrenare și configurare, programele rezultate au fost implementate pe SBC-ul Asus Tinkerboard 2s.
În ceea ce privește hardware-ul, am folosit o mașinuța cu telecomandă pe care am modificat-o punându-i un motor servo pentru a comanda direcția, placa Asus Tinkerboard, placa Raspberry Pi Pico, bateria Lipo de 14,8v, un buck converter pe care l-am cuplat la cele doua motoare (pentru direție și accelerație),un driver de motoare, un modul GPS și nu în ultimul rând, switchuri separate pentru motoare și respectiv plăcile de programare.

Cerinte sistem

Debian 10, Python3

Realizatori

Cosmin Teodor

  • Scoala: Liceul Teoretic ”Traian”
  • Clasa: 9
  • Judet: Constanța
  • Oras: Constanța

Bogdan Zarafu

  • Scoala: Liceul Teoretic “Traian”
  • Clasa: 9
  • Judet: Constanța
  • Oras: Mangalia

Screenshots

3 Likes