DeXplorer - Soft - Brasov - 2006 Nationala

mda… mersi… sper sa nu fie probleme cu organizatorii concursului… ca daca ar fi asa… majoritatea ar trebui sa fie descalificata… cam greu sa faci asa softuri in Free Pascal :smile:

culmea tupeului…sa vii la un concurs sponsorizat d Microsoft si sa te inscrii cu un soft pt Linux… :fearful:

Offtopic: Exista si variante gratuite de Visual Studio 2005 .net pentru elevi si studenti.



[quote=Professor_Khaos]culmea tupeului…sa vii la un concurs sponsorizat d Microsoft si sa te inscrii cu un soft pt Linux… Shocked[/quote]



Microsoft, daca nu ma insel, dezvolta si softuri pentru linux si pentru Mac OS.

Jay-C

Microsoft, daca nu ma insel, dezvolta si softuri pentru linux si pentru Mac OS.


Daca chiar e asa, as vrea sa ma luminezi si pe mine te rog!

10x Jay-C … dar prefer Enterprise Edition…cu licenta desigur… :wink: …k suntem in Romania si suntem corecti cu totii…avem ciocolata si banane la desert si multa multa voie buna :laughing:

StTwister
Jay-C

Microsoft, daca nu ma insel, dezvolta si softuri pentru linux si pentru Mac OS.


Daca chiar e asa, as vrea sa ma luminezi si pe mine te rog!

Sincer, nu mai stiu. Cred ca era ceva legat de servere. Au facut deja software pentru mai marii rivali de la Apple, de ce nu ar face si pentru linux ?
Jay-C
StTwister
Jay-C

Microsoft, daca nu ma insel, dezvolta si softuri pentru linux si pentru Mac OS.


Daca chiar e asa, as vrea sa ma luminezi si pe mine te rog!

Sincer, nu mai stiu. Cred ca era ceva legat de servere. Au facut deja software pentru mai marii rivali de la Apple, de ce nu ar face si pentru linux ?

cred ca twister era ironic... adica mi se pare evident ca fac... au facut si MS Office si multe multe altele... dar din nou... offtopic... asa ca please stick to my shitty work :smile:

Nu, chiar nu am zis-o ironic. Vreau sa vad o dovada concreta, nu numa vorbe-n vant, pentru ca pana la urma, e vorba de Microsoft.



Ca sa fiu ontopic, ai putea sa adaugi ceva mesaje cand apesi pe “Q”, pentru ca daca nu e bagat nimic in coada, nu se intelege mai nimic…

pana la concurs o sa fac o chestie care sa afiseze “Queue Empty” cand e goala :smile:



in rest iti place?.. s-a rezolvat buba cu icoanele sau la fel iti face?

gratie faptului ca azi am primit scrisoare de accept la facultate in Lyon, Franta… sunt sanse foarte mari sa fiu nevoit sa plec pe 5 august… ca o consecinta… imi va lua altcineva premiul.

despre c premiu vb acolo DeX?

ala pe care-l luam… unu din ele… :wink: vedem there still is hope… caci gratie faptului ca m-a ajutat in trecut cineva … poate vine el la prezentare

congrats, DeX !!

multzam… poate ma vad coleg cu vre-unu din voi… o sa anunt curand daca softul va mai participa sau nu.

Aceasta lucrare este oficial retrasa… rog adminii sa ma stearga de pe lista…

pakt DeX :disappointed: …mi-ar fi placut sa concurez impotriva ta…asta e…bv oricum pt admiterea la facultate…

@Professor_Khaos: Pentru a vedea un motiv posibil pentru care lucrarea nu mai participa si cum ar fi fost apreciata in cazul in care ar fi participat, poti citi aici:



http://www.infoeducatie.ro/forum/viewto … =5646#5646

nu de asta mah tontule… ca la intrebari pot raspunde oricum… si chiar daca folosesc functii de Twin32searchdata asta nu inseamna ca nu am un algortim totusi eficient… cat despre codificare… da, se bazeaza pe XOR si are totodata avantajele ei si dezavantajele ei… nu stau sa ti le enumar pe toate dar iata cateva:

viteza mare de codificare, faptu ca marimea fisierului nu se schimba, imposibilitatea de a decodifica fisierul fara algoritmul de codificare, faptul ca parola nu se salveaza in continutul fisierului… asa ca nu tot ce este mai simplu este necesar mai prost… pentru nivelul de codificare la care s-ar folosi programul, este tocmai bine.



Despre Streamuri, DA, se bazeaza pe TFileStream, evident in speranta de a-l aduce in stadiul de multithreading external copy engine… la asta lucram acum si pe asta-l termin dupa bac…



Cat despre functiile de citire si scriere… daca te interesezi despre ele o sa vezi modalitatea in care scriu… inteligenta nu intervine in efectiva apelare, ci in MODUL de apelare… vei observa ca se citesc cate k*ClusterSize intr-un buffer destul de mare tocmai pentru a scuti miscarile repetate de ac de hard. Folosind aceleasi functii… sau daca nu, scrie tu altele… te rog chinuie-te si vezi daca obtii timpi mai buni de copiere… acu ar fi fost si culmea sa rescriu functii de scriere RAW…



Despre alinush nu te intereseaza si nu trebuie sa fii neaparat kknar daca ti-am dat sursele… daca te manca de alte intrebari, please do…

nu de asta mah tontule... [/quote:2jba6o7z]

Domnul bursier in Franta a epuizat toate argumentele si formularile inteligente si a ajuns la aceasta? Grow up! Daca nu poti vorbi civilizat, poti sa discuti in alta parte unde limbajul tau se preteaza mai bine (ex. pe camp).

si chiar daca folosesc functii de Twin32searchdata asta nu inseamna ca nu am un algortim totusi eficient...[/quote:2jba6o7z]

Si poti sa descrii algoritmul?

imposibilitatea de a decodifica fisierul fara algoritmul de codificare[/quote:2jba6o7z]

Toti algoritmii de criptare seriosi, folositi in aplicatii real-life, sunt deschisi pentru publicul larg. Ceea ce spui tu (lipsa cunoasterii algoritmului de codificare) se numeste "security by obscurity" si nu este acceptabil in ziua de azi pentru securizarea datelor. In plus, se poate deduce algoritmul tau secret de criptare din studierea executabilului.

faptul ca parola nu se salveaza in continutul fisierului[/quote:2jba6o7z]
Asta e ceva atat de basic incat ma mir ca il aduci ca avantaj. Ce program care cripteaza fisiere salveaza parola in continutul fisierului? E ca si cum ai spune ca tu esti mai tare decat noi restul care avem 2 ochi, prin faptul ca tu ai 2 ochi.

[quote:2jba6o7z]pentru nivelul de codificare la care s-ar folosi programul, este tocmai bine.


Deci functia de codificare a fisierelor este prezenta doar de dragul de a fi? Nu se poate folosi pentru ceva serios?

[quote:2jba6o7z]Despre Streamuri, DA, se bazeaza pe TFileStream, evident in speranta de a-l aduce in stadiul de multithreading external copy engine...


Aici "multithreading" e tot un buzz word aruncat pentru a ne impresiona sau despre ce e vorba?

ReadFile si WriteFile sunt "functii de citire/scriere pe biti la nivel jos"?

[quote:2jba6o7z]. acu ar fi fost si culmea sa rescriu functii de scriere RAW...


Ideea nu era asta. Ideea era ca data viitoare cand mai scrii lucruri SF prin documentatia unui proiect in speranta de a impresiona pe nestiutori, ar trebui sa te gandesti de doua ori. Nu poti sa mergi cu bullshit-uri la nesfarsit.

[quote:2jba6o7z]Despre alinush nu te intereseaza si nu trebuie sa fii neaparat kknar daca ti-am dat sursele.... daca te manca de alte intrebari, please do...


Nu-mi amintesc sa-mi fi dat sursele. Analiza a fost facuta pe executabil. Iti recomand sa te calmezi, sa-ti controlezi limbajul si apoi poti reveni pentru o discutie civilizata.

Am participat la 5 editii de Infoeducatie dintre care la 2 am fost in juriu. Din experienta acumulata iti pot spune ca in ciuda impresiilor tale, InfoEducatie nu e un concurs la care sa vinzi gogosi juriului prin cat mai multe cuvinte legate de tehnologii cool.

Am vazut in fiecare an lucrari mult mai complexe si autori care isi cunosteau bine munca si nu "infloreau" cu cuvinte cool in speranta ca vor impresiona juriul. Pe de alta parte, in fiecare an participa si cei ca tine care aplica metodele mentionate mai sus. De obicei acestia nu obtin vreun premiu.

P.S. Aviz amatorilor de astfel de practici!

ma scuzi, te-am confundat cu un coleg care are nick similar… de acea mi-am permis limbajul colocvial… Functiile sunt BlockRead si BlockWrite (care scriu blocuri RAW, la nivel jos din cate stiu) … cat despre codificare am ales algoritmul asta in fata RSA-ului gratie simplitatii si rapiditatii, trebuie sa intelegi ca programul a fost scris pentru niste codificari de chestii banale, de genul filme cu amicii beti morti sau treburi de genul.

Multithreadingul il foloseam in urmatoarea ipostaza: La copieri externe un hard poate sa scrie cat timp unul citeste, automat maresti viteza considerabil prin folosirea unu buffer dinamic. La asta lucram acum… ideea nu e sa impresionez nestiutorii… tot ce am scris in descriere am si facut. Tot ce am zis ca e original, e original adica este creatie proprie, nu neaparat radical ingenios. Sincer sa fiu nici nu stiu cum sunt facuti algoritmii in celalalte programe actuale, singurul lucru pe care l-am observat este ca al meu e rapid.

Din nou imi cer scuze pentru limbaj, dar dupa cum spuneam, asemanarea nickurilor a fost izbitoare…



si alinush e parola folosita pentru codificare by default (in cazul in care useru nu specifica o parola).