Miscari oscilatorii - Soft - Iasi - 2008 Nationala

Krueger

mai aveti timp pana la concurs sa implementati si niste modele de oscilatii mai ... sa le zicem spectaculoase (amortizate, cu conditii la limita variabile, medii neomogene, suprafete oscilatorii and so on) - pentru ca publicul sa nu mai aiba ce sa faca decat sa aplaude :wink:



asta lucram acum :smiling_imp:: am zis ca softul nu e terminat decat pe 60-70% si la partea de engine fizic si simulare implementam acum tot felul de chestii.. pe care le-ai spus si tu :smiley: acum lucram la modificarea parametrilor mediului (vascozitate, omogenitate, tot felul de alte chestii, apa, aer, vid) penru ca celelalte valori (gravitatie, elasticitate podea etc.) le-am facut deja.. lucram si la "pendule in cutii", "apa intr-un tub" si lucruri de gen, asa ca pana la concurs o sa avem un mediu al naibii de complex :hankey:

multumesc pentru aprecieri.. cheers! :smiley:

mdaā€¦ insa lucrul cu fluide e mai greu decat pare :laughing: sa luam un exemplu: ai doua obiecte in apa, aflate in echilibru (stationeaza la o anumita adancime de exemplu) si unul din ele incepe sa se misteā€¦ eh, evident, aici intervine oleaca de dinamica fluidelor (repet, aici se pricepe mai mult colegul meu) asa ca si celalalt corp aflat in apropiere ar trebui sa se misteā€¦ (daca nu tinem cont de asta nu mai e atat de complicat, dar nici 100% real), dar noi vrem sa tinem, asa incat chestia asta e Complicata (cu bold si litera mare), asa s-ar putea sa nu fie terminata pana in ziua concursuluiā€¦ :smile: oricum, celelalte chestii o sa fie terminate sigurā€¦ si proiectul o sa fie open-source, asa ca o sa se lucreze si mult dupa infoEducatie :smiley:

cheers!

E bine ca vreti sa continuati proiectul si dupa Info Educatie! Gg cine stie poate o sa mai dau si eu o mana de ajutor!

vom trai si vom vedeaā€¦ licenta o sa fie oricum GNUā€¦ :wink:

interesant ca va fi open source, insa ma intreb de ce? sa fie oare pentru ca v-ati inspirat din surse cu licenta GNU si doriti sa redati inapoi ceea ce ati invatat?

dnv

interesant ca va fi open source, insa ma intreb de ce? sa fie oare pentru ca v-ati inspirat din surse cu licenta GNU si doriti sa redati inapoi ceea ce ati invatat?



:question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question:
dnv

interesant ca va fi open source, insa ma intreb de ce? sa fie oare pentru ca v-ati inspirat din surse cu licenta GNU si doriti sa redati inapoi ceea ce ati invatat?



nu fi rau :exclamation: .. :smiling_imp:: nu e luat/modificat niciun program open-source de pe net (ar fi fost foarte urat, nu?) totul e facut de noi..
e open source pentru ca ne place licenta GNU :smiley: si ne place chiar foarte, foarte mult :smile:

in plus, ne place sa vedem cum softul nostru creste..
oh, btw, poti sa-mi dai exemplu de soft editor/simulator 3D open-source ca al nostru facut in mai multe limbaje de programare (foxPro, java si processing)? ca sa stiu de unde mi-as fi putut "imbogati experienta" cum spui tu..
cheers!

dupa galaciuc, cand va fi softul gata (deci nu imediat :exclamation: ), o sa postam sursele pe net (cel putin cele pentru editorul/simulatorul fizic)

ma mir de ce a durat asa mult raspunsul, care e un pic cam infantil pentru ca in niciun caz nu m-am referit ca exista acolo undeva un proiect dupa care sa va fi luat in intregime. insa anumite parti ale proiectului cum ar fi partea de 3d ar fi putut dezvoltatea pe o platforma open source, avand in vedere ca ai folosit processing (un proiect open source).
poate ca am parut cam rautacios, insa participand la multe concursuri am vazut multe proiecte dezvoltate pe platforme open source ori proiecte in care erau asamblate mai multe componente care nici macar nu erau realizate de cel care le prezenta.
iar acesta e motivul pentru care toate proiectele prezentate la diverse concursuri care se vor a fi open source sunt suspecte pentru mine, pentru ca atunci cand lucrezi tu totul si-ti consumi foarte mult timp cu greu iti vine sa-l faci un proiect open source.

dnv

ma mir de ce a durat asa mult raspunsul


imi pare rau ca nu am raspuns mai devreme dar eram ocupat cu lucrul la soft.. n-am vrut sa par infantil, nu ma refeream la chestii facute in intregime, ci, cum ai zis si tu, pe bucatele.. imi cer scuze, poate nu m-am exprimat cum trebuie..
processing e limbaj de programare pana la urma, n-are treaba ca e open-source (doar n-am modificat processing-ul, nu? :laughing: ), noi am scris in el chestii de la 0, si, repet, nu e luata nicio particica din alt program, in orice limbaj ar fi el scris..

ca sa lamuresc pe toata lumea: editorul fizic e scris in foxPro, simulatorul 3D in processing si engine-ul fizic in Java (eclipse)

dnv

pentru ca atunci cand lucrezi tu totul si-ti consumi foarte mult timp cu greu iti vine sa-l faci un proiect open source.


si de ce exista, atunci open-source si, de exemplu, linux? dar sa revin, aici e chestia, noua ne e mai usor.. 1. pentru ca suntem mandri de el si vrem sa le aratam si celorlalti cum e facut si 2.te rog sa ma crezi, ca il facem open-source din pasiune pentru programare si pentru licenta GNU, si pentru ca, daca va costa, softul o sa se piarda in timp (avand in vedere ca nu avem nicio firma deocamdata).. asa, am avea ocazia, cum am zis, sa vedem cum si altii se alatura proiectului si, hopa! softul nostru creste.. am fost si noi la multe concursuri, si, la fel, ne enerveaza cand lumea vine cu lucruri copiate si nu spune.. oricum, ai tot dreptul sa fii suspect.. insa (in cazul nostru cel putin) te asigur ca n-ai de ce..

dnv

si-ti consumi foarte mult timp


intr-adevar, am lucrat mult la proiectul asta, din vara anului trecut, imediat dupa ce am terminat cu infoEducatia de atunci.. un an de munca, noi (eu si colegul meu) am avut timp sa facem tot de inseamna softul nostru acum;

cheers! si sper ca am fost destul de explicit pentru toata lumea de data asta.. daca nu, chiar va rog, mai intrebati-ma.. :laughing:

si tot e un pic ambiguu :smiley: pentru ca tu zici ca ai folosit si openGl, iar simulatorul 3d e in processing (care din cate stiu, e un mediu care faciliteaza crearea unui mediu 3d si mie nu-mi place ideea asta, pentur ca oarecum iti da mura in gura :smiley:). sa inteleg ca nu ai folosit openGL?
si daca il faceti open source, care va fi scopul? vreti sa-l implementati in invatamantul romanesc pe viitor sau pentru cel strain?

am spus ca am folosit openGL si asa si este, documenteaza-te mai bine te rog inainte sa spui cevaā€¦ poti sa folosesti jogl in processing fara nicio problema; trebuie doar sa importi librariile din javaā€¦ am folosit processing doar pentru ca ofera posibilitatea unui loop continuu al desenarii mai controlatā€¦

duud, pe bune acum, opreste-te! (wtf :question: :question: ) iti respect parerile, n-am cum sa ma bag peste ele, pot doar sa (re)explic tuturor despre ce e vorbaā€¦ insa inainte sa faci o acuzatie te rog pe viitor sa te documentezi mai intai din toate punctele de vedereā€¦ inteleg ca vrei sa gasesti o hiba la softul nostru, dar caut-o cum trebuie si nu arunca tot felul de " eu cred ca aici ai copiat pentru ca nu inteleg" degeabaā€¦ (e doar un sfat, asa cred eu ca e mai civilizat)

vezi in forumurile de pe site-ul processing cum folosesti opengl purā€¦ http://processing.org/hacks/doku.php?id=hacks:pure-jogl (daca nu stii sa cautiā€¦)

sa explic pe intelesul tuturor: sunt 3 (excluzand alte librarii care nu sunt implicite, ci add-on-uri) tipuri de randare in processing: P3D care iti da mura in gura, OPENGL care iti da mai putin mura in guraā€¦ si ultimul mod: poti sa nu te folosesti de nici una din ele si sa importi librariile de java opengl (jogl) si sa faci totul de la 0 ca noiā€¦

acum e clar :exclamation: :question:

dnv

si daca il faceti open source, care va fi scopul? vreti sa-l implementati in invatamantul romanesc pe viitor sau pentru cel strain?



noi am hotarat ca va fi open-source si e proiectul nostru, deci facem ce vrem cu elā€¦ scopul nu poate fi definit momentat, pentru ca, evident, nu poate fi vorba de vreo implementare sau folosire! repet, suntem doar niste pusti de clasa a 11-a, n-avem ce face in sensul astaā€¦ poate pe viitor, daca adunam membri, vom mai vedea, oricum scopul pe termen lung nu e definitā€¦ insa cel pe termen scurt e clar: participarea la infoeducatie si atatā€¦

nu inteleg ce vrei sa demonstrezi sau ce vrei sa spui (sau ce nu intelegi si ce ti se pare ambiguu in continuare), dar daca nu-mi prezinti vreo dovada clara ca m-am inspirat de undeva, te rog sa nu mai faci acuzatii aiureaā€¦ nu am copiat softul de nicaieri (si din nicio, eventual, carte de Ion Barbu cu mesaje subliminale :laughing: )

multumescā€¦

hmm, ma bucur ca ai explicat faza cu openGL si processing ca sa inteleaga toata lumea, pentru ca tu ai insirat o serie de tehnologii care pana la urma se rezuma la un singur limbaj de programare si anume java.
cat despre acuzatii si lucruri de genuā€™ poate is doar in imaginatia ta, pentru ca eu nu te-am acuzat, ci pur si simplu am intrebat si atata tot :smiley:, dar vad ca intrebarile pot deranja uneori atat de mult, incat imaginatia incepe sa bata campii. ti-am zis foarte clar ce mi s-a parut suspect : partea cu open source-ul si tin minte ca ai fost de acord ca multi folosesc astfel de proiecte la concursuri si din acest motiv si proiectul tau era cu semn de intrebare din partea mea.
asa ca relaxeaza-te, aici nu ne acuzam, doar intrebam si atata tot :smiley: chiar nu inteleg de ce a trebuit sa recurgi la termeni asa de duri precum ā€˜acuzatieā€™ ori nici tu nu esti sigur de ce ai facut(scuze pentru rautate) ? :laughing:

dnv

hmm, ma bucur ca ai explicat faza cu openGL si processing ca sa inteleaga toata lumea, pentru ca tu ai insirat o serie de tehnologii care pana la urma se rezuma la un singur limbaj de programare si anume java


www.processing.org

Processing is an open source programming language

deci cum ziceam, limbaj de programare separat.. are treaba cu java, intr-adevar, dar nu e java..

poate am exagerat, poate nu (poate tu? :laughing: ).. sper in orice caz ca ti-am raspuns la intrebari.. mi s-a parut doar (si mi se pare in continuare) ca tot ce ai spus ai spus-o cu rautate si cu dorinta de a cauta ceva problematic la soft (ceva care, ca sa fiu rau si sa te parafrazez, nici tu nu stii daca exista sau nu) poate am perceput intrebarile tale in mod gresit si daca e asa imi cer scuze..

dnv

ti-am zis foarte clar ce mi s-a parut suspect : partea cu open source-ul


si eu ti-am raspuns, tot foarte clar, de prea multe ori ce si cum..

hai totusi sa ne oprim din pseudo-dialogul asta de pe forum ca ultimele vreo nu-stiu-cate posturi sunt numai ale mele si ale tale..

multumesc

Dnv e chiar enervanta faza :confused: ! Mi se pare ca vrei sa incerci sa scapi de concurenta si incerci sa gasesti o hiba programului luiā€¦ Adica mergi pe o sansa de 1% ca programul sa nu fie facut in totalitate de el si colegulul luiā€¦ daca tine tine, daca nu poti foarte usor sa iti ceri scuzeā€¦ asta gandesti nu? Sincer nu imi place sa ma bag, si sincer mi-a placut discutia voastra(asa am aflat si eu de processing) dar totusi se pare ca lucrurile au o limitaā€¦ parerea mea! Hai sa nu ne suparam ca doar ne asteapta gratarele si micii pe acolo :smiley:

Intocmai ā€œzapakitulā€-e :wink: ā€¦ nu suntem aici sa ne certamā€¦suntem aici sa participam la o tabara unde facem schimb de experienta, de idei, de opiniiā€¦suntem aici si ca sa participam la un concurs, dar in principal sa invatam ceva nou unii de la altii, creand astfel lucruri inovatoare :smiley: ā€¦ aaa, daā€¦si suntem aici ca sa ne facem prieteni cu care sa putem discuta si colabora :smile:

alecman

suntem aici si ca sa participam la un concurs, dar in principal sa invatam ceva nou unii de la altii, creand astfel lucruri inovatoare :smiley:


good thing we finally sorted that out.. :smiley: thanks
cheers!
zapakitul

Dnv e chiar enervanta faza :confused: ! Mi se pare ca vrei sa incerci sa scapi de concurenta si incerci sa gasesti o hiba programului lui... Adica mergi pe o sansa de 1% ca programul sa nu fie facut in totalitate de el si colegulul lui... daca tine tine, daca nu poti foarte usor sa iti ceri scuze.. asta gandesti nu? Sincer nu imi place sa ma bag, si sincer mi-a placut discutia voastra(asa am aflat si eu de processing) dar totusi se pare ca lucrurile au o limita... parerea mea! Hai sa nu ne suparam ca doar ne asteapta gratarele si micii pe acolo :smiley:



iar eu foarte siner cred ca te-ai bagat :laughing: acum am sa fiu si eu sincer : pe ideea asta am mers, chiar asa am si vrut, sa gasesc o hiba programului de pe acum (mai ales ca nici nu l-am vazut in actiune), insa trebuie sa recunosc ca te-ai prins de planul meu. doar ca eu mergeam pe o sansa de 100% ca sa gasesc o hiba si inca sper sa tina.

si intr-adevar, eu aici am postat cateva intrebar/curiozitati ca sa incep o cearta, pentru ca asta e singurul scop in viata mea si din cauza asta nu pot dormi noaptea.

cat despre scuze, nu vad ce scuze sa-mi cer, atat timp cat am intrebat si nu am ACUZAT. poate pentru unii e o diferentza subtila intre a intreba si a acuza, insa eu vad doua lucruri diferite. multumesc, si spor la invatat unii de la altii.
dnv

trebuie sa recunosc ca te-ai prins de planul meu. doar ca eu mergeam pe o sansa de 100% ca sa gasesc o hiba si inca sper sa tina


cum ziceam.. esti rau..
n-ai sa gasesti nicio hiba.. :laughing: si sincer, chiar nu poti sa apreciezi o munca?
anyways.. pe bune, duud, hai sa terminam odata cu neintelegerile :exclamation:

okā€¦ intrebare (si in acelasi timp, cerere de sfatā€¦)
navigatia prin mediul fizic 3D se face cu ajutorul mausului, prin interpretarea miscarilor si click-urilor, ceva gen black and white si/sau cu ajutorul tastaturii (w,a,s,d pentru navigare pe axa ox, oy si, respectiv, sus,jos,stanga,dreapta pentru miscare in planul z si rotiri)ā€¦ as putea implementa un control gen cel folosit in fps-uri, dar mi se pare (in cazul asta) un pic mai putin ergonomicā€¦

pe langa asta, va fi si o fereastra separata ce contine (pe langa grafice dinamice) si controale grafice (torus, slidebar, sageti, etcā€¦) pentru o navigare maiā€¦ ā€œvizualaā€ si mai intuitivaā€¦
daca aveti vreo alta sugestie, va rog sa-mi spunetiā€¦ vreau sa fie totul cat mai ergonomic si pentru asta am nevoie de pareri :smiley:

multumescā€¦