Softuri educationale - to flash or not to flash :)

Am citit posturile de pe forum si respingerea unora fata de Flash sau fata de aplicatiile realizate in Flash mi se pare total nepotrivita.

Eu consider ca se exclude din start invidia celor care datorita faptului ca au fost surclasati intr-o competitie de o aplicatie facuta in Flash dezaproba acest mediu de lucru sau care cred ca stiu mult dar arata putin.



La urma urmei, rolul informaticii este de a produce aplicatii PENTRU UTILIZATORI (“utilizatorul nostru, stapanul nostru” :smile: ) care nu cred ca vor fi interesati de capabilitatile mediului cu care a fost creat softul pe care il folosesc ci de facilitatile pe care le ofera produsul finit pe care il au in fata (si desigur, il vor alege pe unul care arata mai bine in detrimentul celuia care sa zicem este mai mic cu 1KB sau mai rapid cu 1sec; dar nu trebuie exagerat cu designul pentru a nu distrage atentia) de aceea nu trebuie comparate platformele (exista pareri care sustin ca Flash “nu stie” ce “stiu” Delphi, V Basic, V C etc.) si nici programatorii ci doar produsele finite din punctul de vedere al optiunilor, facilitatilor etc. pe care le ofera in momentul compararii (si nu “ar putea sa le ofere”) si deasemenea, acestea sa fie folositoare.

La fel, nu se poate avea in vedere toata masa utilizatorilor la elaborarea unui soft (poate exista aspecte considerate folositoare de unii indivizi si inutile de majoritate sau invers).



Un informatician adevarat (ingloband aici si coderul si designerul) din punctul meu de vedere este cel care isi foloseste cunostintele (din orice mediu ar fi ele) pentru a satisface cat mai bine nevoile utilizatorului si pentru a oferi un produs cat mai competitiv.



Ca o concluzie as spune ca trebuie luat in considerare NU POSIBILITATILE OFERITE DE PLATFORMA, NU CUNOSTINTELE AUTORULUI, CI PRODUSUL FINAL CU INFORMATIILE SI FACILITATILE UTILE OFERITE DAR SI CU ASPECTUL SAU, si indraznesc sa cred ca la asta se uita si membrii comisiilor diferitelor concursuri informatice.



Imi cer scuze daca am repetat unele afirmatii (ale mele sau ale altora)sau am precizat unele lucruri evidente pentru unii, dar am facut-o ca si fiu inteles cat mai bine.

bine spus wabit … invidia asta nimiceste tara noastra.

De ce sa fi invidios pe unul care e mai bun decat tine?! Felicita-l si incearca sa inveti de la el!