Arta complicată de a-ți lua rămas-bun - Multimedia - Vâlcea - Lucrari 2023 Nationala

Informatii generale

Descriere

Conceptul pentru videoclip este unul care mi-a venit în minte acum ceva timp: plecarea din orașul natal. Trecând în clasa a 12-a, am realizat că nu mai am mult timp de petrecut în locul pe care îl consider acasă de 17 ani. Cu toate că de abia aștept să descopăr părți noi din lume, lucru pe care îl afirm des, câteodată mi se face dor de casă, chiar dacă nu am plecat încă. Cu toate că personajul principal este speriat de schimbare, stilul animației, vestimentația și cadrele se schimbă constant, astfel, personajul își înfruntă temerea fără să fie conștient că o face.
Acest scurtmetraj poate fi considerat o scrisoare de la revedere, un mod de a face pace cu inevitabilul și de a îmi aduce aminte că totul se află într-o tranziție constantă, iar acest lucru nu este rău.

Tehnologii

Pentru filmat, înregistrat s-a folosit un telefon Samsung S20 FE și OBS Studio.
Pentru editare s-a folosit programul DaVinci Resolve 18.
Pentru animație/ cadre statice s-au folosit programele Procreate, ToonSquid, utilizate pe iPad Air 4. Animația este de tip frame by frame, fiecare cadru fiind desenat individual de mână. Înlănțuind aceste cadre s-a obținut animația finală, după construirea a aproximativ 300 de frame-uri individuale.
Animația de tip stop-motion a fost efectuată cu ajutorul aplicației pentru Android, Stop Motion Studio, figurina fiind realizată de mână din lut polimeric.
Realizat în rezoluție 1920x1080, 24 fps.

Cerinte sistem

• Video player
• Boxe
• Acces internet

Realizatori

Catalina Fasui

  • Scoala: Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”
  • Clasa: 11
  • Judet: Vâlcea
  • Oras: Râmnicu Vâlcea

Screenshots