Asteria - Utilitar - Vâlcea - Lucrari 2022 Nationala

Informatii generale

Descriere

Asteria are ca scop reducerea violenței domestice în România prin sprijinul comunității și își propune să îi ajute si pe oamenii din Ucraina care au fost afectați de conflictul cu Rusia; este o aplicatie mobila ce ofera:
-Resurse dintr-o gama largă de domenii utile pentru posibilele victime, cum ar fi terapie, centre de ajutor social, locuri de muncă, informații juridice, sănătate, educație.
Centre de ajutor social, consiliere psihologică și alte servicii pentru ucraineni oferite de comunitate.
-O șansă pentru oamenii cu disponibilități financiare să faca o schimbare reală în comunitate prin ajutorul acordat celor mai puțin norocoși.
-O opțiune prin care contactează o persoană al cărei număr de telefon este stocat anterior atunci cand utilizatorul scutură telefonul.
-Opțiunea “Jurnalul meu” unde utilizatorii pot colecta dovezi ce pot ajuta în cazul unui proces în instanță

Tehnologii

Am dezvoltat aplicația în MIT App Inventor și am folosit CloudDB, TinyDB pentru a stoca informația din secția de chat și secțiunea pentru numărul de telefon în baze de date; am folosit senzorii accelerometru și GPS, puși la dispoziție de MIT App Inventor pentru a face aplicația cât mai accesibilă pentru utilizatori.

Cerinte sistem

Aplicația poate fi folosită pe Android și IOS. Aplicația ocupă un spațiu aproximativ de 5,2 MB.

Realizatori

Antonia Maria Barbu

  • Scoala: Colegiul Național “Mircea cel Bătrân”
  • Clasa: 11
  • Judet: Vâlcea
  • Oras: Râmnicu Vâlcea

Cosmina Mihăescu

  • Scoala: Colegiul Național “Mircea cel Bătrân” Rm. Vâlcea
  • Clasa: 11
  • Judet: Vâlcea
  • Oras: Drăgășani

Screenshots