Atheris.py - Educational - Vrancea - Lucrari 2015 Nationala

Informatii generale

Descriere

Platforma educationala care se bazeaza pe o comunitate . Aceasta implica cursuri create atat de developerii proiectului cat si de counitate , cursuri care primesc note si sunt accesibile tuturor .

Tehnologii

Platfroma este realizata utizlizand python ca limbaj principal , modulul GTK pentru interfata , modulurile os si platform pentru a il face cross platform , baza de date rethinkDB , limbajul xml pentru a salva usor anumite configuratii si date si limbajul html pentru site-ul proiectului , hostat pe platforma Git-Hub .

Cerinte sistem

1GB RAM , conexiune la internet pentru descarcarea altor cursuri , 3GB spatiu de stocare , orice sistem de operare va merge .

Realizatori

Andrei Pufu

  • Scoala: Liceul Teoretic ā€œIoan Slaviciā€ Panciu
  • Clasa: 10
  • Judet: Vrancea
  • Oras: Panciu

Screenshots

Am o intrebare legată de tehnologiile alese. De ce Python și de ce RethinkDB? Pentru Rethink, folosești ceva ODM?

Python pentru ca e un simbol al open source-ului ā€¦ si asta am intentionat . Si rethinkdb pentru ca nu imi place cum functioneaza sql .

Vrei sa zici cum arata SQL? Cum functioneaza SQL e o chestie foarte generica, fiecare baza de date functioneaza altfel.
E ca si cum ai spune nu-mi place cum functioneaza C sau assembler.

1 Like

Sursele tale nu sunt pe github.
Te-ai retras din concurs intre timp?

Din cate am inteles mi-a zis ca a fost o greseala la faza judeteana si in urme cu cateva zile a aflat ca nu el s-a calificatā€¦(asa am inteles, nu e 100% sigur)