Cabinet Virtual Istorie - Soft - Prahova - 2007 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Prahova

Descriere

 Lipsa cabinetelor de istorie din şcoli şi a unui site exclusiv al  profesorilor de istorie, ne-au inspirat în alegerea acestei teme de proiect. 
 Demersul nostru urmăreşte abordarea predării istoriei într-o manieră modernă, activă, interactivă şi atractivă, precum şi să ofere profesorului de istorie  şi celor pasionaţi de această disciplină, materialele necesare realizării unei ore de curs cât mai reuşite, să ofere un mediu de învăţare/predare complex, modern, dar totodata foarte uşor de utilizat.

Cuprinzând materialele (momente de lecţii, galerii multimedia, teste, etc.) necesare studiului tuturor anilor de gimnaziu si de liceu, softul constituie un ”obiect” indispensabil elevului şi profesorului.
Profesorul are la dispoziţie toate uneltele si informaţiile necesare susţinerii unei ore deosebit de interesante intr-un cabinet de istorie (sau de informatică), dotat cu o reţea de calculatoare. Poate trimite elevilor (în reţea) una dintre lecţiile deja disponibile, poate crea propria lecţie (folosind propriul stil, propriile materiale, precum şi materialele deja incluse in soft: imagini, video, momente de lecţii, audio, etc.), poate trimite o lecţie realizată in totalitate de el (in format flash movie - SWF), poate compune propriile teste (de diverse tipuri), etc.

Tehnologii

Adobe Flash, 3ds max, delphi, php, sql, photoshop, etc

Cerinte sistem

CPU 800 Mhz
1.5 GB liber
rezolutie minima 1024x768

Realizatori

Dancescu Emilian

  • Scoala: Lic. Teoretic AL. I. CUZA
  • Clasa: XI
  • Judet: Prahova

Petrescu Dan

  • Scoala: Lic. Teoretic AL. I. CUZA
  • Clasa: XI
  • Judet: Prahova

Paun Stefan

  • Scoala: Lic. Teoretic AL. I. CUZA
  • Clasa: XI
  • Judet: Prahova

Manta Adina

  • Scoala: Lic. Teoretic AL. I. CUZA
  • Clasa: IX
  • Judet: Prahova

Screenshots

pfff…arata super bine…

ma gandesc daca sa mai vin ca eu nu cred ca mai am vreo sansa… :disappointed:

Nu conteaza daca ai sau nu vreo sansa. Tu crezi ca eu am? Important e ca invatam cu totii cate ceva :sunglasses:

din curiozitate soft-ul unde-l incadrati?



educational sau utilitar? nu de-alta dar inteleg ca e compus din doua mari componente: cabinetul in sine + lectiile. Cabinetul intra foarte bine la utilitar, lectiile intra foarte bine la educational. Imbinate am senzatia ca ar merge oriunde, insa la utilitar poate si-ar pierde continutul educational, iar la educational s-ar pune accent pe continutul lectiilor, iar partea de cabinet si-ar pierde esenta - a fost un participant anul trecut cu un astfel de cabinet (doar ca de chimie) si din cauza ca n-avea continut a pierdut foarte mult, deci partea asta a fost neglijabila… deci ? :unamused:

softul il incadram la educational…

si o sa te convingi singur la fata locului ca e o alegere buna…:stuck_out_tongue: sau cel putin asa credem noi…

faina grafica :smiley: si intr-adevar softul vostru a fost incadrat bine la educational :smiley:

mersi:D