Ce ai facut? Foarte important. Prezentarea? Esentiala! - Prezentari 2008 Nationala

Descriere

Ce conteaza si ce nu conteaza cand prezinti ceva, ce sa urmaresti, cum sa-ti pui subiectul in valoare.

Autor

  • Irina Dumitrașcu

Va multumesc tuturor celor care ati participat - sunt foarte bucuroasa ca ati venit foarte multi si ca am avut un dialog interesant, si sper sa va fie de folos.

Am atasat si prezentarea - din pacate scenetele nu sunt la fel de distractive doar in scris :smile:

O completare pentru cei care nu au fost la seminar: ideea principala a seminarului a fost ca prezentarea unui proiect este extrem de importanta. O cale simpla prin care putem sa fim siguri ca prezentarea va iesi foarte bine este sa o repetam (exersam). Asta implica 2 pasi:
1) structuram prezentarea, stim exact ce vrem sa spunem si in ce ordine
2) exersam prezentarea live, pe bune, in fata unui auditoriu. Cel mai simplu: luam cativa prieteni (colegii de proiect/clasa), ii punem frumos pe scaune si le facem prezentarea, serios, exact ca in prezentarea reala.
Asta inseamna ca daca te incurci nu le zici “e, o sa zic mai bine la prezentarea pe bune”, ci fie incerci sa o dregi fie o iei de la capat pana iti iese.
Mai inseamna ca nu le zici “si aici o sa spun …” ci spui, la fel cum o sa faci in fata audientei reale, ce e de zis.

Rolul prietenilor este sa fie un auditoriu cat mai asemanator cu cel real si sa iti dea feedback - sa iti spuna unde nu au inteles, sa iti puna intrebari, sa iti atraga atentia daca vorbesti prea incet / te misti ciudat etc.

In cele 4 “prezentari in prezentare” din pdf am facut niste mici scenete in care am incercat sa ilustrez cateva probleme foarte des intalnite din cauza emotiilor:
- nu te uiti la public
- vorbesti prea repede
- te batai / gesticulezi ciudat
- nu ai pregatit prezentarea => nu iti gasesti cuvintele/te incurci

Problemele astea si multe altele se rezolva daca exersati prezentarea in fata unor oameni. Nu este simplu, pentru ca prima oara nu va iesi bine, a doua oara va iesi semi-ok, si de-abia de la a treia oara va fi ok. Dar e mai bine ca progresul asta sa-l faci acasa, in fata prietenilor, decat sa nu iasa bine cand prezinti pe bune!

Felicitari ai facut o treaba foarte buna la acest seminar, mai ales partea cu scenetele. Pot sa spun ca in urma acestui seminar prezentarile mele au fost mai reusite.

Super! Ma bucur mult si sper ca la anul mai multi participanti sa reuseasca sa-si puna mult mai bine in valoare munca printr-o prezentare buna!

Mi-a placut si ajutat mult seminarul, bravo ! :stuck_out_tongue:

Foarte buna prezentarea . Pacat ca acum conteaza foarte mult marketing-ul , nu calitatea codului . :disappointed: