Check Me! - Soft - Vaslui - 2010 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Vaslui

Descriere

Check Me este un software utilitar destinat monitorizarii timpului de lucru al angajatilor din diverse centre de lucru. Pe baza informatiilor primite, se vor produce grafice si rapoarte in diverse formate.

Tehnologii

C#, WPF, Visual Studio, Expression Blend

Cerinte sistem

procesor 400 MHz Pentium, 128MB RAM, 20 mb spatiu liber pe disc, .net Framework 3.5

Realizatori

Neculai Viviana Monica

  • Scoala: Colegiul National “Gheorghe Rosca Codreanu” Barlad
  • Clasa: X
  • Judet: Vaslui

Screenshots


Acesta este al doilea an al meu de participare. M-am uitat pe arhiva din 2008 si n-am am vazut pe nimeni din Vaslui ca avea WPF in C#. Anul trecut a fost cineva Neculai Stefan care acea WPF in C# si avea o thema de MAC. Anul asta suprviza se pare ca toti din vaslui de la soft, le fac in C# cu WPF si la toti le place interfata de MAC. Este o simpla coincidenta ca la toti va place MAC sau este o continuare de anul trecut, sau profesorul nu stie ca se poate schimba si interfata.

Este o simpla coincidenta ca la toti va place MAC sau este o continuare de anul trecut, sau profesorul nu stie ca se poate schimba si interfata.

Gradiente de gri nu inseamna implicit interfata copiata de la Apple :wink:

@vladraresraducu:
Profesorul din Barlad DOAR coordoneaza lucrarile. Partipantii sunt cei care isi aleg tema, culorile folosite, tehnologiile si tot ce vrei tu. Daca la tine in oras se intampla ca profesorul sa va faca lucrarile/o mica/mare parte din ele atunci e grav.
Faptul ca cei din Barlad folosesc WPF nu cred ca are legatura cu lucrarile din anii trecuti. Participantii doar folosesc tehnologie (relativ) noua care le ofera flexibilitate si multe noi oportunitati decat C#. Cum a zis si blue_veek gradienturile de gri nu inseamna automat “thema” (by the way it is “theme” or “tema”) de Apple. In fine, comisia de evaluare va decide cat de original/neoriginal este.

E de inteles de ce ar vrea multi oameni interfata de Mac totusi, cei de la Apple au cei mai buni designeri posibili.
Un sfat din partea mea celor ce vor o tema Mac OS este sa cautati screenshot-uri cu ferestre din Mac sa luati culorile de acolo. Apple nu foloseste gradienturi decat pe margini, nu si ca fundal.

Apple nu foloseste gradienturi decat pe margini, nu si ca fundal.


Intradevar, foarte interesant este ca toti din Barland, folosesc, aceeasi thema de Apple, si cu aceleasi greseli, si sustin ca sunt originale.
Un sfat din partea mea celor ce vor o tema Mac OS este sa cautati screenshot-uri cu ferestre din Mac sa luati culorile de acolo. Apple nu foloseste gradienturi decat pe margini, nu si ca fundal.

Nu cumva au spus ca s-au inspirat doar? Ce hateri sunteti :laughing:
blue_veek
Un sfat din partea mea celor ce vor o tema Mac OS este sa cautati screenshot-uri cu ferestre din Mac sa luati culorile de acolo. Apple nu foloseste gradienturi decat pe margini, nu si ca fundal.
Nu cumva au spus ca s-au inspirat doar? Ce hateri sunteti :laughing:

Cred ca ar fi o idee foarte buna, in timp ce se face open, pentru celelalte echipe, sa se faca ceva eveniment in care fiecare poate lua la 'purecat' aplicatiile colegiilor, si sa caute cat mai multe 'hibe'. Care gaseste cele mai multe primeste premiu special. Si ar fi sansa foarte mare ca sa fie cel putin 5 persoane pe acelasi loc :smile:)
timotei21

Cred ca ar fi o idee foarte buna, in timp ce se face open, pentru celelalte echipe, sa se faca ceva eveniment in care fiecare poate lua la 'purecat' aplicatiile colegiilor, si sa caute cat mai multe 'hibe'. Care gaseste cele mai multe primeste premiu special. Si ar fi sansa foarte mare ca sa fie cel putin 5 persoane pe acelasi loc :smile:)


Acum doi ani , o parte dintre cei care nu au intrat în Open, s-au adunat în cabana Gălaciuc, şi au organizat un "Close". În seara aceea am încercat să rezalizăm şi noi subiectele pentru Open.
blue_veek
Un sfat din partea mea celor ce vor o tema Mac OS este sa cautati screenshot-uri cu ferestre din Mac sa luati culorile de acolo. Apple nu foloseste gradienturi decat pe margini, nu si ca fundal.
Nu cumva au spus ca s-au inspirat doar? Ce hateri sunteti :laughing:

Nici un hate la mine. Pana si eu m-am inspirat de la Apple, uitati-va la layout-ul controlalelor si meniurile mele. Doar am schimbat culorile ca sa se potriveasca cu platforma Windows.
Si pana la urma ce conteaza? Trebuie sa fii extraordinar de talentat sa gasesti un design original in zilele astea. Atata timp cat este facut de ei nu este nici o problema, mie chiar imi place cum arata proiectul lor.