Choose Your Future - Educational - Brașov - Lucrari 2022 Nationala

Informatii generale

Descriere

Noi, Stefan si Eduard, avem 17 ani si la fel ca celialti pusti de varsta noastra suntem elevi in clasa a 11-a. Desi mai avem un an, ne macina deja gandul bacalaureatului, examenul pentru care ne preagtim de 12 ani. Dar trebuie sa ne gandim si mai departe, nu-I asa? Oare ce vom face dupa terminarea liceului? Vom merge la o facultate spre care am fost indrumati si care este posibil sa nu ne placa? Aceste intrebari ne-au facut sa cautam informatii despre facultati, pentru a putea alege cat mai bine. Cautand, ne-am dat seama ca nu exista inca un site sau o aplicatie care sa iti poata simplifica macar putin aceasta munca. De aceea ne-am gandit sa creem o aplicatie care ne va ajuta sa alegem o facultate. “Choose your future” este aplicatia care usureaza foarte mult munca oricarui viitor student.
Dupa ce ne-am creat cont In aplicatie, folosind un email valid si o parola,putem naviga prin aplicatia. La inceput vom observa o harta, asemanatoarea cu harta celor de la Google, dar pe care vor fi punctate cu marcatoi faculatatile din fiecare oras. Este facil pentru orcine sa vada unde se afla facultatile din orasul respectiv, cat de apropare sunt de gara, de caminul unde vor fi cazati sau chiar de mall-uri si magazine. Apasand pe marcatorul aferent fiecarei facultati se va dechide o pagina dedicata informatiilor despre faculate, despre contact si despre admitere, daca facultatea ne este pe plac o putem adauga la favorite pentru a o compara cu alte facultati.
Dupa ce ne intoarcem la harta, in partea stang sus vom avea butonul de meniu. Odata apasat, ni se va arata profilul nostrum care va avea urmatarele rubrici, de sus in jos: Poza de profil, numele utilizatorului, buton” Harta”(care ne va intoarce la harta), buton “Faculatiti Salvate” (unde vom aveam facutlatile pe care le-am salvat), buton “Test”(care ne va conduce catre testul de cariera) si butonul “Setari”( ne va deschide un meniu de setari de unde ne putem manageria contul);
Testul de cariera consta in niste intrebari. Intrebari la care fiecare utilizator va trebui sa rspunda cat mai sincer, cu raspusuri de tipul “DA” si “NU”. Dupa ce am raspuns la toate intrebarile, ni se vor asocia 3 profile, unul principal si doua secundare, in functie de care ni se vor recomanda una sau mai multe facultati la care ne-ar placea sa studiem. Intrebarile sunt din testul Holland. Pus la dispozite de doamna Psiholog Monica Schiller

Tehnologii

Front-end: JavaFX + CSS
Back-end: Java, HTML + CSS + JS pentru harta interactiva
Hosting DB: smarterASP.net (MSSQL)
API: Maps JavaScript API

Cerinte sistem

Java Runtime Environment 8

Realizatori

Eduard Serban

  • Scoala: C.N.I. “Grigore Moisil” Brasov
  • Clasa: 11
  • Judet: Brașov
  • Oras: Brasov

Ștefan Bălănică

  • Scoala: Colegiul National de Informatica “Grigore Moisil” Brasov
  • Clasa: 11
  • Judet: Brașov
  • Oras: Brasov

Screenshots