Clustere de calculatoare cu aplicatii in calculul de inalta performanta (HPC) - Prezentari 2006 Nationala

Descriere

Ce sunt clusterele. Clustere de tipul Mosix. Clustere de tipul Beowulf. Programarea MPI. Discutii.

Autor

  • Tiberiu Socaciu

Prostii, Abureala, Vrajeli !

Anonymous

Prostii, Abureala, Vrajeli !


Daca ai ceva de comentat, te rog sa o faci barbateste, nu sub acoperire!
Poate ca sunt lucruri de criticat. Sunt sigur ca propunatorul va fi deschis. Fa-o dandu-ti numele!
Anonimi din acestia LASI am mai vazut...

Super misto tema. In viitorul apropiat am si eu de facut un cluster de computere si OpenMosix este cel mai atractiv momentan. Clusterul o sa fie folosit ca render-farm si pentru simularea fizica a particulelor ( grafica 3D ). Este un proiect destul de costisitor si ambitios … sper sa-mi reuseasca.

suna interesant… daca ai nevoie de designeri, sau ceva… anunta-ma :stuck_out_tongue:

BlackKiss

Super misto tema. In viitorul apropiat am si eu de facut un cluster de computere si OpenMosix este cel mai atractiv momentan. Clusterul o sa fie folosit ca render-farm si pentru simularea fizica a particulelor ( grafica 3D ). Este un proiect destul de costisitor si ambitios ... sper sa-mi reuseasca.



sper sa gasesc cativa tineri pe care sa ii capacitam pe subiectul asta. mosix si variantele de clustere cu migrare de procese sunt ideale pentru "paralelizarea" programelor uzuale, fara rescrierea lor. avantajul este dat de comoditatea utilizarii aplicatiilor "nativ" sau "aproape nativ"; oricum conditia de baza este ca softul in cauza sa fork-uiasca mult pentru a putea avea o baza de procese potential migrabile. cu beowulf, lucrurile se schimba.

tiberiu socaciu

in ce sens se schimba lucrurile cu beowulf ?

daca ne spune d-l Socaciu tot de pe-acum, ce mai facem la seminar ?

Bulishor

daca ne spune d-l Socaciu tot de pe-acum, ce mai facem la seminar ?


Stiim mai multe, astfel punem intrebari mai inteligente.
BlackKiss

in ce sens se schimba lucrurile cu beowulf ?



o aplicatie re-scrisa de la cap la coada in spirit beowulf (adica mpi) poate obtine un randament mai bun decat o aplicatie uzuala rulata fara nici o modificare pe un beowulf.