Creative - Utilitar - Maramureș - Lucrari 2019 Nationala

Informatii generale

Descriere

Creative este o aplicație pentru android destinată persoanelor pasionate de fotografie, desen, graphic design, etc. Utilizatorii aplicației pot Încărca fotografii in concordanță cu o temă stabilită care de obicei este un adjectiv (ex: fragile), pentru a vedea cine are cea mai creativă idee.
Fotografiile încărcate pot fi văzute de toți utilizatorii, iar aceștia pot să reacționeze la ele cu like.
În funcție de numărul de like-uri aplicația creează un clasament al fotografiilor. Dacă o fotografie se află printre primele 50 aceasta va fi recompensată cu un trofeu sau o medalie atunci când tema este schimbată.În acest fel aplicația Creative te ajută să îți dai seama cât de bun artist ești.
De fiecare dată când tema va fi schimbată, fotografiile care au legatură cu tema anterioară nu vor mai fi vizibile in fereastra principală, fiind afișate doar fotografiile care au legatură cu tema actuală, dar acestea pot fi găsite oricând cu ajutorul casetei de căutare sau accesând profilul utilizatorului care le-a postat.

Tehnologii

Aplicatia este realizată in Android Studio. Pentru realizarea acestea am folosit:

  • pentru interfața grafică am folosit XML, plus diverse elemente grafice realizate cu Adobe Illustrator
  • pentru funcționalitatea aplicației am folosit Java
  • pentru stocarea datelor am folosit o bază de date MySQL și un server local (xampp)
    -pentru a face legătura dintre aplicație și baza de date am folosit PHP

Cerinte sistem

Android 5.1 sau mai nou

Realizatori

Ioan-Gheorghiță Oanea

  • Scoala: Colegiul Național Vasile Lucaciu
  • Clasa: 11
  • Judet: Maramureș
  • Oras: Breb

Screenshots