Danila Prepeleac - o victima a societatii - Multimedia - Suceava - Lucrari 2023 Nationala

Informatii generale

Descriere

Danila Prepeleac, un cunoscut Bildungsroman din basmul cu același nume de Ion Creangă, va prinde viață cu ajutorul tehnologiei. În decursul videoclipului veți vedea, poate, o altă fațetă a acestui personaj, care va călători de această dată către fabulosul secol al XII-lea… sau cel puțin așa părea la început. De-a lungul narativei videoclipului nostru, ne-am propus să aducem în atenție cum fiecare perioadă a umanității are propriile sale lacune. Am reușit acest lucru cu ajutorul personajelor lui Ion Creangă, aduse într-o notă revigorantă postmodernistă.
Am creat acest videoclip pe baza unei ficțiuni de tip povestire în ramă, care ne este prezentată cu un Danila ruinat într-o încăpere obscură.

Tehnologii

Pentru filmat s-a folosit un telefon Iphone 13 Pro mod cinematic 1080p-30fps, iar pentru o calitate fonetica mai clara am folosit Wireless Microphone.

Echipament Hardware:
-Un Monitor Gaming LED IPS LG UltraGear 27GP850-B, 27"QHD
-Un desktop PC Gaming Serioux Powered by ASUS (cu procesor Intel® Core™ i5-10400F pana la 4.30GHz, 16GB)

Echipament Software:
-DaVinci Resolve
-Filmora
-Adobe Premiere Rush
-CapCut

S-au aplicat diferite efecte precum: de tranziție, vizuale (animații 3D,efecte speciale), text(titluri introductive si explicative) ,audio(adăugarea de efecte sonore, ajustarea nivelului sonor, aplicarea efectelor de ecou), timp(ajustarea vitezei de redare, utilizarea slow-motion sau time-lapse ), lumina (iluminarea imaginilor pentru a crea atmosfere speciale sau pentru a sublinia anumite aspecte ale poveștii.),stabilizare etc.

Cerinte sistem

Acces la Internet
Un calculator
Boxe
Un videoproiector

Realizatori

Emanuela Tucaliuc

  • Scoala: Liceul Teoretic Filadelfia
  • Clasa: 10
  • Judet: Suceava
  • Oras: Scheia

Amadeea Cluci

  • Scoala: Liceul Teoretic Filadelfia
  • Clasa: 10
  • Judet: Suceava
  • Oras: Bosanci

Screenshots