deAfault - Educational - Dâmbovița - Lucrari 2019 Nationala

Informatii generale

Descriere

Problema pe care o abordeaza deAfault este cea a integrarii persoanelor cu deficiente , prin incearcarea de a atrage atentia oamenilor fara aceste probleme asupra limbajului semnelor.
Astfel, deAfault reprezinta un mod interactiv de a invata limbajul semnelor (ASL) prin tehnici care atrage in principal oamenii tineri (prin jocuri asemanatoare cu Snapchat/Boo/…)
De asemenea ,aplicatia prezinta si metode “traditionale” de invatare cum ar fi Dictionar,Categorii de invatare,videoclipuri educative.

Tehnologii

deAfault este o aplicatie web, structura fiind construita cu HTML,CSS + libraria bootstrap. Iar procesarea de date este facuta cu html.
Pe partea de server, am folosit NodeJS , iar pentru bazele de date am folosit MariaDB.
Pe partea de ML, am folosit modelul PoseNet pentru detectarea trasaturilor faciale, cat si pentru detectarea miscarii mainilor, iar pentru a clasifica semnele utilizatorului am folosit ML5.js , impreuna cu modelul MobileNET.
In versiunile anterioare in locul librariei ML5 era folosit un model de computer vision ‘hostat’ in Azure Cloud si opencv pentru accentuarea mainii din anumite cadre pentru o clasificare cat mai precisa.Cauza inlocuirii a fost timpul de asteptarea pentru raspunsul modelului din cloud, care fluctueaza in functie de viteza de internet.

Cerinte sistem

Versiuni Android suportate de la 4.4 la 9.0.0 /IOS (cordova 5.0.0) precum si versiunea pentru browser (cordova 6.0.0)

Realizatori

Vlad Mihai Constantinescu

  • Scoala: Colegiul National Ienachita Vacarescu
  • Clasa: 11
  • Judet: Dâmbovița
  • Oras: Targoviste

Screenshots