Despre "softurile" educationale realizate in flash

Intregul titlu al postului “Ce parere aveti despre “softurile” educationale realizate in flash?” (nu a incaput tot)

Eu sunt de parere ca nu au nici o sansa la acest concurs… :smiling_imp::

Nu stiu cum a fost in alte judete jurizarea dar in Timis stiu sa va spun ca era o cerinta pentru a putea participa si anume: programul trebuie sa contina cel putin 20% sursa… (mie mi s-a parut putin, deoarece programul meu http://www.infoeducatie.ro/forum/viewtopic.php?t=981 contine 99% sursa :sunglasses: ). S-au inscris si la noi multi cu “softuri” educationale realizate in flash, dar au fost descalificati deoarece “softul” lor nu avea nici macar 20% sursa. Eu as folosi flash pentru a realiza o prezentare, dar in nici un caz pentru a realiza un soft. Noroc ca PowerPoint nu poate salva “exe”-uri :smiley:, ca altfel mai vedeam si lucrari facute in PowerPoint :smiley:

shhhht… ca le dai idei!! :laughing:

[dar de siteuri in powerpoint ai auzit?]



Nu e frumos sa facem haz de lucrarile mai putin pregatite, inspectoratele judetene sunt vinovate ca nu trimit pe cine trebuie.

Inchipuieste-ti ca la concursul “Istorie si societate in dimensiune virtuala” eram unicul care folosise php+sql din teleorman… dar au trimis pe altul fiindca avea mai multe “paste”-uri de pe net :smile:) privind informatia istorica. E bine ca “nu” a tras o spoiala in Xsara sau cum s-o numi … ca altfel ma suparam tare :smile:)



Imi sustin punctul de vedere ca lucrarile participante la etapa judeteana ar trebui sa fie centralizate si jurizate de o comisie nationala. (inchipuieste-ti ca nimeni din juriu nu stia ce e sql … ce e ala … detergent? … aa… pai eu stiu sa “programez” in sql sau elevul meu are chiar o galerie foto si asta se cere la etapa nationala… ia uite tu nu ai… !

eh, oricum nu mai au ce sa faca acum in 2 zile :smile:

nu vroiam neapara sa fac haz de cei cu lucrari in flash, dar mi se pare putin cam ciudat sa participe cu asa lucrari la SOFTURI educationale si mai ales la nationala!

Ar trebui facuta o sectiune “Flash-uri educationale”, ca din cate am vazut eu sunt multi cu flash-uri :smile:

Pana la urma ce te deranjeaza ca nu am inteles ?

Si nici macar nu ai argumentat de ce softurile edu flash nu au nici o sansa.

Ce ma deranjeaza? Eu nu consider ca prezentarile acestea facute in flash se pot chema “softuri”. Sa scanezi o lectie dintr-un manual si sa o introduci in flash, dupa care sa o salvezi, nu mi se pare a fi un soft…

Si inca ceva, chiar as fi curios sa vad daca ajunge unul dintre cei cu lucrarile in flash sa fie printre primii 5, sa-i vad ce vor face la Open :laughing: (nu ca eu m-as descurca cu mult mai bine, dar totusi…)

Nu subestima puterea Flash-ului. :smile:

Folosit cum trebuie Flash-ul este o unealta excelenta (si poti sa produci aplicatii Flash cu 99% cod).

zynker

Si inca ceva, chiar as fi curios sa vad daca ajunge unul dintre cei cu lucrarile in flash sa fie printre primii 5, sa-i vad ce vor face la Open :laughing: (nu ca eu m-as descurca cu mult mai bine, dar totusi...)



Am avut anul trecut un participant care sustinea sus si tare pe multe forum-uri cum ca pentru premiile obtinute cu lucrarea sa facuta in Director ar trebui sa fie admis fara examen la facultate deoarece are cunostinte solide de programare.

Cu lucrarea lui a ajuns si anul trecut la open insa acolo i-a pierit zambetul de pe fata cand a vazut tema. Indignat oarecum, a facut o "intelegere" cu cineva din alt judet punandu-l sa lucreze in locul lui la tema pentru open.

Se pare ca era foarte greu sa citesti o documentatie despre cum se lucreaza cu socket-uri si sa te apuci sa lucrezi cu ele. Mentionez ca in afara de el toti ceilalti concurenti s-au comportat ireprosabil si au reusit sa comunice cu succes cu server-ul desi multi dintre ei nu mai lucrasera cu socket-uri pana atunci.

Pe aceasta cale transmit aprecierile mele sincere pentru concurentii de la open de anul trecut. Din fericire pentru ceilalti participanti, comisia a observat intentia respectiva asa ca lucrarea cu pricina nu a mai intrat in calcul pentru premii.

In opinia mea afluxul mare de lucrari in Flash vine de la un alt concurs de acest gen (o cupa mai exact, stiti voi care) care ii face pe multi sa se creada mai programatori decat sunt. Nu zic ca lucrarile in Flash sunt un lucru rau insa sunt lucrari mult mai complexe cu care elevii participa an de an decat niste prezentari in Flash.

@zynker- nu va suparati ca ma bag si eu ca musca stii unde:P dar chiar nu trebuie sa priviti asa flashu’… e adevarat ca sunt unii care nu fac mare lucru in flash, dar sa zici ca in flash 20% e cod te inseli amarnic adica eu unu in orice flash folosesc minimi 90%cod si nu cred ca e cazul sa zici ca vai ai facut in flash esti un looser nu stii nimik… nu e bine sa generalizezi poate unii au incercat mai multe medii de programare stiu ceva de porgramare si daca au ales flash nu e un lucru rau in asta…

respectele mele pt c++ tau stiu ca f mult de munca dar asta nu inseamna ca daca ai muncit mult sa fii favorizat sau nu… stai linisti ca stie comisia sa puncteze bine

si pana a urma nu vad unde e problema de tipi asa tare sa nu fie folosit flashu… poate esti putin ofticat ca altii care vin cu flash au sanse mai mari ca tine si nu ai nici o metoda sa ii dezarmezi decat prin razboiul psihologic… e asa asta o posibilitate care se frecventeaza la astfel de concursuri…

si daca nu stii ce poate flashu atunci ciocu mic;) ca e mai bine…

si nu zic ca sunt eu cel mai tare cel mai mare dar hai sa nu subestimam flashu… nu zic ca unii au prezentari practic, dar sa nu generalizam…

Intr-adevar se pot face si aplicatii cu 99%sursa, dar m-am uitat peste lucrarile care vor participa anu asta, dar din screenshot-uri si din detalii am vazut ca nici una n-ar avea peste 50% sursa, majoritatea “softurilor” sunt 1, 2 lectii dintr-o materie oarecare.

Eu n-am urmat un liceu de informatica din pacate, desi stiu multi care au fost la licee renumite din oras care nu stiu mai multa informatica decat mine. In prezent am intrat la o facultate de informatica, dar tot nu stiu exact ce e acela un soket :flushed:, deci nici de mine nu stiu ce se va alege daca voi ajunge la Open :smile:

Sper sa fie la Galaciuc net prin fibra non stop, sa pot sa dau un google la ce nu stiu, ca altfel praf se alege de mine :smile:

zynker

sa fie printre primii 5



Nu intrau doar primii 4 in OPEN? As vrea sa stiu daca se poate..
1)in ce consta concursul in sectiunea pagini web..
2)ce s-a dat in anii trecuti..
3) lucreaza doar cel calificat sau tot lotul judetean?
4) timp de lucru ?
5) posibilitatea sa tragi cu ochiul pe o documentatie :smiley:

multumesc

As dori sa postez si eu in legatura cu aceasta dezbatere. Nu stiu flash, nu am incerkt pana acum sa programez in acest mediu. INSA, c pot spune este k cel putin acum 2 ani au fost 2 jocuri in flash la soft utilitar kre au luat mentiune. Si dupa umila mea parere jocurile erau facute chiar foarte bine. Punctul de vedere p kre vreau sa il subliniez este k ( si asta este valabil pentru majoritatea limbajelor d programare ) dak cineva se pricepe la ceea c face rezultatele pot fi atat diverse kt si foarte spectaculoase. Daca este sa ma intrebati p mine nu limbajul face programul…ci programatorul.

nici eu nu stiu flash, desi am hackerit la un moment dat niste jocuri in flash de pe niste site-uri romanesti cu premii, si am mai castigat cate ceva :smile: un google pe zynker si o sa vedeti :flushed:.

In fine intrebarea mea trebuia sa fie ceva de genu : Ce parere aveti despre “softurile” educationale realizate in flash care vor participa anul acesta :smile:

Parerea mea e ca in Flash se poate face si programare la nivel cat de cat si e mult mai usor pt animatii, lucruri interactive. Pentru softuri educationale Flashul e o unealta rapida si eficienta. Daca intr-un limbaj mai avansat de programare poti face softuri mai bine, foarte bine, dar eu as zice ca nu trebuie descurajat lucrul in Flash.

mihneasim
zynker

sa fie printre primii 5



Nu intrau doar primii 4 in OPEN? As vrea sa stiu daca se poate..
1)in ce consta concursul in sectiunea pagini web..
2)ce s-a dat in anii trecuti..
3) lucreaza doar cel calificat sau tot lotul judetean?
4) timp de lucru ?
5) posibilitatea sa tragi cu ochiul pe o documentatie :smiley:

multumesc
1) se da o tema, se face un site pe acea tema
2) Acu 3 ani Tema: "Verde crud, verde crud, Te mai vad, Te mai aud". Fiecare a facut ceea ce a crezut ca se potrivea mai bine. Unii au facut un site despre natura, altii despre droguri, etc.
Acu 2 ani au fost 2 teme: Site-ul ANTTS si "Pietre". Ultima era ... la alegere, dar multi nu prea abordat-o decat printr-o pagina sau 2 html.
Anul trecut tema a fost sa se creeze un site builder pentru scoli si licee care sa fie usor de folosit si intretinut.
3) Maxim 4 concurenti din fiecare judet calificat
4) Cam 36-48 de ore.
5) Da, poti sa-ti aduci documentatie de acasa, dar nu ai voie decat sa folosesti cod sursa lucrat acolo in tabara (adica n-ai voie sa-ti aduci de acasa :smile:).

Jay-C, nu stii e internet / putem folosi internetul in cadrul concursului Open?

zynker

In fine intrebarea mea trebuia sa fie ceva de genu : Ce parere aveti despre "softurile" educationale realizate in flash care vor participa anul acesta :smile:


pana nu le vad ce fac exact nu pot sa zic... din 1,2,3 screen shoturi nu poti sa zici care e bun si care e rau...:wink:
zynker

Jay-C, nu stii e internet / putem folosi internetul in cadrul concursului Open?


Nu este si n-ai voie.

Oh, my God! Fara net, in 2 zile trebuie sa fac un soft, dar macar avem voie sa lucram in mediile noastre de programare /limbaje?

zynker

Oh, my God! Fara net, in 2 zile trebuie sa fac un soft, dar macar avem voie sa lucram in mediile noastre de programare /limbaje?


Da. Fiecare lucreaza in ce stie mai bine, si poti sa-ti aduci ce softuri vrei de acasa atat timp cat le pui si la dispozitia celorlalti