Despre "softurile" educationale realizate in flash

zynker, am mult respect pentru lucrarea ta si pentru munca pe care ai depus-o, mai ales ca nu ai facut liceul la clasa de matematica-informatica.



Ramasesem intelesi ca dupa incheierea reprizei de prezentari ne uitam la TStaticText si proprietatile lui. Mie mi-ar fi fost cam greu sa va gasesc intre atatia participanti, iar voi nu m-ati gasit… Cred ca discutia ar fi fost utila si pentru unii si pentru altii. Nu stiu de ce ati evitat-o. Spun aici, pe scurt, ca, in contextul respectiv, TStaticText era cam ineficient si inadecvat. Mai multe amanunte iti spun intr-un mesaj privat. [Cred ca nu prezinta interes pentru prea multi niste amanunte din VCL.] Vreau numai sa adaug ca voi cita nu un profesor, nici un student, ci un … dentist competent :smile: - Rudy Velthuis.



Sa va arat ceva in Flash, care imi place mie, si pe care Vivi nu o sa vi-l arate [ghiciti de ce]:



http://finance.google.com/finance?q=goog&btnG=Search



Uitati-va cu atentie la ce face.



Altceva in Flash, care a luat chiar locul I la soft educational anul trecut, o sa va trimit pe mail, doar ca sa aveti o informatie in plus. Si, da, anul trecut la soft educational erau in juriu exact 50% studenti :smile:

M-ar interesa sa stiu cum se stabileste cat la suta dintr-o lucrare e cod si cat altceva [bytes cod / bytes total lucrare :question: ] … Poate folosim la concursurile viitoare.



In final iti propun sa nu te mai lauzi cu cheats, e clar ca ai facut lucruri mult mai serioase …

Nu cred ca se poate face din raportul [bytes cod action script] / [bytes total flash] un criteriu in evaluarea unei lucrari realizate in flash.

Sunt intru totul de aceeasi parere, dar poate aflam cum s-a procedat la faza judeteana de la Timis sau punctul de vedere al lui zynker …

Ba voi stiti macar cei ala soft educational? Ati studiat macar o fila dintr-o carte referitoare la soft eductional? Flashul este cel mai utilizat in creearea de softuri educationale pentru ca produsul final este foarte flexibil, usor de utilizat, atragator, etc. Un soft educational nu const in faptul ca pui o harta in delphi sau visual c sau php sau ce cacaturi folositi voi si dak elevu apasa pe romania ii apare “capitala bucuresti”. Un soft educational consta in urmarirea mai multor pasi, metodologii, etc. Un soft educational bun este un soft dupa care elevii pot invata ceva, mai usor, mai bine si mai atractiv decat intr-o carte, indiferent de limbajul de programare utilizat. Oricum flashu domina aceasta categorie de lucrari, nu confundati site-urile cu softurile educationale! sau softurile educationale cu cele utilitare!!! Multa bafta:)