ElectroTools - Soft - Valcea - 2011 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Valcea

Descriere

Softul isi propune sa editeze schematurile circuitelor electronice cat si simulare aacestora in curent continu. In faza actuala reuseste sa permita editarea schemelor cu rezistente, condensatoare baterii - surse ideale de curent si tensiune si simularea legilor lui Kirchhoff reuseste sa calculeze rezistenta echivalenta in orice nod cat si capacitatea echivalenta intre oricare 2 noduri .

Ca target ar fi implementarea softului in curent alternativ, pana la faza finala InfoEducatie

Tehnologii

Borland C++ Builder, BusinessSkin

Cerinte sistem

Una bucata Windows

Realizatori

Budisteanu Ionut

  • Scoala: Colegiul National Mirceal cel Batran
  • Clasa: X
  • Judet: Valcea

Screenshots


Ce aduce in plus softul tau fata de un simulator normal de circuite, gen PSpice care are o plaja larga de componente( A.O, PNP, NPN, CMoS) sau gigantul Simulink (plugin pentru Matlab)? Ce m-ar atrage pe mine, pasionat de electronica/ student la telecomunicatii ( special pt Mita) sa folosesc softul tau ?

In primul rand pe mine m-a atras ideea de a descrifra ideea cum este scris PSpice cu el imi verific daca schemele editate de mine sunt corecte, la soft lucrez doar de o luna si nu am obtinut mari rezultate… intradevar in spatele lui PSpice sta o firma multi miliardara si pentru mine a incerca sa scriu chiar o bucata dintr-un simulator de compenente este o mare realizare. Intradevar momentan partea de analiza tranzitorie nu imi functioneaza sper ca pana la concurs sa pot simula scheme RLC+surse in regim stationar. Intradevar in PSpice exista un limbaj de programare minamilist pentru a simula schemele. Si am ales aceasta lucrare intrucat intentionez sa fac un proiect hardware+software mai amplu in decursul unui an, si doresc familiariazarea cu domeniul. Deasemenea din punctul meu de vedere un software educational nu este o colectie de lectii si evaluatoare practic aceastea se pot face intr-un ppt… un software educational este acela care poate creea orice instanta a problemei elaborate si nu doar niste flashuri pentru cateva cazuri particulare.

Proiectul realizat de catre mine la close, dar din pacate nu l-am putut prezenta.

Ideea aplicatiei ca e dl profesor poate sa-si creeze proprile teste si lectii iar dupa aceea elevi le pot rula si pot sa vada rezultatele. Momentan exista doar 3 mici lectii.