eniAsm - opensource assembler - Soft - Timis - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Timis

Descriere

eniAsm este un assembler un pic mai special fata de celelalte assemblere.El este destinat incepatorilor in domeniul “asm”.

Specialitatea lui este dictata de restrictiile de limbaj:

  • fiecare instructiune se termina in virgula,iar exceptia o fac etichetele[labelurile] care se termina in 2 puncte [:]
  • pentru instructiunile de 2 parametri,cuvantul de legatura intre cei 2 parametri este “to”
  • fiecare instructiune/eticheta vine scrisa pe rand propriu
  • commenturile se pot face cu ajutoru asterixului *. exemplu: “*acesta este un comment”
  • pot exista spatii intre 2 instructiuni din program pentru a mari lizibilitatea
  • valorile numeice existente in instructiune sunt in baza 10,iar nu in baza 16 cum sunt in alte assemblere

Proiectul e facut in C++,intentionat pentru Borland Developer Studio 2005,dar exista posibilitatea pentru integrare si in alte sisteme[prin sursele din directorul “crude sources”].In arhiva veti gasi atat sursele cat si cateva exemple de inceput de drum pentru assembler.

Un demo puteti gasi aici:
http://files.filefront.com/eniAsm+v08/;10204207;/fileinfo.html

Tehnologii

C++;

Cerinte sistem

Realizatori

Adascalitei Victor

  • Scoala: Liceul “Grigore Moisil” Timisoara
  • Clasa: 11
  • Judet: Timis

Screenshots


Ooo neata 3ni! Chiar ma intrebam cand ai de gand sa te inscri!

Long long wait Victor :smile: Welcome!

Ai putea sa incarci totusi niste screenshoturi mai sugestive. Nu se prea intelege nimic din ce ai pus tu acolo.

eu l-am inscris si nam avut chef sa instalez programelu si sa fac ss asa ca am pus ce am gasit :stuck_out_tongue:

Bine ai facut Andreiz :smile:)! Eram gata sa il inscriu eu daca nu il inscriai tu!