Fast HTML Editor - Soft - Valcea - 2009 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Valcea

Descriere

Este o aplicatie ce permite crearea rapida, a unor pagini HTML, minimale.

Programul cuprinde:
-Inserarea textelor, cu multe optiuni, printre care: culoare, font, marime, pozitie,…
-Inserarea linkuri
-Inserare imagini, din calculator sau pe internet
-Inserare Flashuri (la fel)
-Inserare java scripturi… am implementat doar cateva…
-Inserare componente standard(Button, RadioButton, Edit)
-Inserare paragrafelor cu buline
-Inserare de tabele
-Programul contine un web browser functional, se poate vedea atat pagina, cat si se poate naviga pe web
-Codul html este editat pe culori
-Se poate edita si manual codul, pentru cine cunoaste tagurile
-Programul are o interfata, customizabila, schimband, culori, si skinul…etc
-Programul cuprinde un client de FTP, pentru uploadarea pagini, downloadre…etc
-Pentru divertisment programul utilizeaza un Agent Microsoft, Robby, care creeaza un help dinamic
-Helpul programului se downloadeaza dupa net dupa un server, permitand in felul acesta atat upgrade-ul helpului cat si upgrad-ul programului(chiar daca este implementarea este primitiva, conceptul este important, pastrand legatura dintre programator si utilizator)
-Programul are un cd-key, care se calculeaza dupa o anumita formula
-Programul are installer
-Am creat si un film
-Drag and drop, pentru FTP
-FTP Fixed
-FTP browser, and Hard-Disk browser, in stil Thumbnails.
-Basics HTML Codes
-Links, Image, Text - fixed
-Fereastra FTP este sizeable,
-Tradus in 4 limbi, se pot adauga mai multe
-Adaugarea de emoticoane(emoticoanele de la Yahoo! Messenger)

Tehnologii

Borland Delphi 6

Cerinte sistem

Una bucata Windows(C)

Realizatori

Budisteanu Ionut Alexandru

  • Scoala: Colegiul National “Mircea cel Batran”
  • Clasa: opta (VIII
  • Judet: Valcea

Screenshots

Preview-ul, e previzualizarea in IE? Ca vad iconita IE6 acolo.
Daca da, ar fi super sa pui si in FF, Opera, Chrome, fiecare cu tabul lui.

Aliniuz

Preview-ul, e previzualizarea in IE? Ca vad iconita IE6 acolo.
Daca da, ar fi super sa pui si in FF, Opera, Chrome, fiecare cu tabul lui.




Salut :smile:
Am utilizat, componentul standard TWebBrowser, care se gaseste in IDE-ul Delphi 6, sau highter. Componentul acesta utilizeaza niste dll-uri din Windows, ca sa poata creea o instanta a explorarului IE x in aplicatia mea. Nu cred ca o sa implementez asa ceva.

Pe site se poate downloda, o versiune mai veche, daca doresti o versiune, cu multe facilitati, noua, cu care ma voi prezenta la InfoEducatie, poti sa imi dai PM.

Oricum programul este complet functional, singurul lucru pe care nu il face, este validarea codului.
Mai multe detalii pe site.

Concurezi cumva cu Dreamweaver?

Sincer sa fiu nu imi dau seama de nisa in care vrei sa intrii. E prea complicat pentru bedea Gheo de la tara dar km prea simplu pentru un web developer. Ceva gen wysiwyg ar fi fost mult mai interesant.

Probabil vei spune ca al tau e gratuit, dar exista cateva editoare de html chiar frumusele si sunt free.

Nu concurez cu Macromedia, ci cu mine insumi. Am vrut sa dovedesc ca si un elev in clasa a VIII-a poate creea o astfel de aplicatie:

Ultima versiune care pe care o voi prezenta la concurs prezinta ca noutati:

Intellisense, facut ca o observatie, a unei comisie intr-un concurs
Primul pas catre un Web 3D, fiind VRML Editor, ca urmare a unui WorkShop la care am participat anul aceasta, si chiar am vazut o lucrare la concursul studentesc ITFest 09, care ingloba un editor VRML.
Si multe alte stuff

Sunt ferm convins ca aici este un concurs de programare(codat) si nu unul de marcheting. Deci normal ca un program facut de o firma de programare depaseste mult aplicatiile noastre. Personal, am vrut sa dovedesc ca pot implementa, anumite lucruri care par “profesionale.”

E foarte dragut si foarte practic…
Bafta la un loc cat mai frumos la Galaciuc :smile:

Ai syntax highlighting/autocomplete si pentru altceva decat html/vrml (de exemplu css, javascript, php etc)?
Suporta UTF-8 ?
Ai optiune de snippets(de exemplu un cuvant cheie dupa care dau tab si scrie el o automat o bucata de cod)? Daca da, se pot scrie snippeturi proprii?
In poza ta vad niste taburi, se pot deschide mai multe documente in acelasi timp?
Ai un file/project manager?
FTP-ul stie si SFTP? Daca da, suporta chei private?
Are functii de search/go to line?

hurrycane

Ai syntax highlighting/autocomplete si pentru altceva decat html/vrml (de exemplu css, javascript, php etc)?
Suporta UTF-8 ?
Ai optiune de snippets(de exemplu un cuvant cheie dupa care dau tab si scrie el o automat o bucata de cod)? Daca da, se pot scrie snippeturi proprii?
In poza ta vad niste taburi, se pot deschide mai multe documente in acelasi timp?
Ai un file/project manager?
FTP-ul stie si SFTP? Daca da, suporta chei private?
Are functii de search/go to line?



Ma bucur, ca cineva doreste sa imi dea feedback..

Syntax highlighting este implementat pentru HTML si ceva scripturi pe care le-am implementat.
Autocompletul este doar pentru HTML, am dorit sa dovedesc ca se poate implementa.
UTF-8, din pacate versiunea Delphi 6, nu accepta WideStringuri, si anumite cauze, nu pot recompila in CodeGear Delphi 2009(care acepta WideStringuri), pentru ca nu are componente standard pentru FTP. Concluzie, versiunea aceasta nu accepta diacritice.
Are snippets, a unor instructiuni de baza in HTML(Panelul Basic HTML Codes)
Are un client FTP destul de amanuntit de facut, nu suporta, SFTP.
Search si go to line(este implementat in versiunea de concurs), are si undo rescris
File/Project manager, este un folder, in care se autocopiaza, fisierele/resurse din calculator, si le apeleaza de acolo.Oricum este "primitiv" fata de ceea ce iti imaginezi
Intr-un cat cunostiintele mele de tehnologii web sunt limite intr-un cat dabia acuma trec in clasa a 9-a, si nu am considera util, de ami lua un cooechipier, doar pentru partea de web, proiectu meu se axeaza pe implementarea conceptelor, nu particip cu nici un proiect la sectiunea web, ci ma axez numai de programarea draw-event. Scripturile implementate sunt elementare, conform manualelor. Cum s-a implementat un script, se pot implementa zeci de scripturi.