Film Documentar - "Schimbare prin Implicare" - Multimedia - Brăila - Lucrari 2024 Nationala

Informatii generale

Descriere

Acest film documentar explorează implicarea activă a tinerilor în actele de voluntariat, oferind o perspectivă profundă asupra modului în care tinerii din Brăila contribuie la dezvoltarea comunității noastre. Realizat în colaborare cu Forumul Tinerilor din România (FTR) Brăila, documentarul prezintă activitățile desfășurate de aceștia pe parcursul a mai multe luni. Filmul evidențiază devotamentul, creativitatea și energia tinerilor voluntari. De la organizarea de ateliere educaționale, până la activități de sprijin pentru grupuri vulnerabile, documentarul surprinde esența și impactul pozitiv al voluntariatului în comunitatea brăileană. “Generația Schimbării: Voluntariatul Tinerilor din Brăila” este o mărturie vizuală despre puterea tinerilor de a face o diferență reală și despre importanța implicării în societatea in care traim. Prin acest film ne propunem să inspiram și să mobilizam noi generații de voluntari, demonstrând că schimbarea începe cu fiecare dintre noi.

Tehnologii

Pentru productia video necesara realizarii acestui film documentar, au fost necesare urmatoarele:

  • Camera video 1: Canon 80D

  • Obiective camera video 1: obiectiv, 28-55mm, 55-250mm, 24-70mm.

  • Camera video 2: Sony A6500

  • Obiective camera video 2: 50mm, 85mm

  • Lampa Led Yonguo YN660 RGB x 2

  • Drona 1: DJI Mini 4 Pro

  • Drona 2: DJI Air 3

Pentru claritatea sonora a acestui film documentar am folosit urmatoarele.

  • Lavaliera Rode GO 2

Iar pentru productia si editarea acestuia am folosit.

  • Pentru editarea video - Adobe Premiere Pro 2023
  • Pentru efectele video - Adobe After Effects 2023
  • Pentru prelucrare audio - Audacity

Toate cadrele acestui film au fost trase in rezolutia de 3840 x 2160 [ 4K ] la 24/50 FPS
Colorizarea a fost realizata integral.

Pentru realizarea acestui proiect, am avut nevoie de filmari acumulate in 4 luni de activitate.
Pentru partea de editare am avut nevoie de 30-40 de ore.

Cerinte sistem

  • Conexiune internet
  • Video Proiector - De calitate.
  • Cablu conexiune HDMI - HDMI
  • Sistem Audio - De Calitate.

Realizatori

Călin Adelin

  • Scoala: Colegiul Economic “Ion Ghica”
  • Clasa: 10
  • Judet: Brăila
  • Oras: Braila

Bogdan-Mihai Oprescu

  • Scoala: Colegiul Național “Nicolae Iorga”
  • Clasa: 10
  • Judet: Brăila
  • Oras: Brăila

Screenshots

ㅤㅤㅤㅤㅤ