GpsKite - Web - Timis - 2010 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Timis

Descriere

GpsKite este o platforma pentru urmarirea in timp real a vehiculelor dotate cu dispozitive GPS. GpsKite poate fi de asemenea folosit pentru gestionarea rutelor parcurse, comunicarea in timp real cu dispozitivul si de asemenea datorita extensibilitatii platformei poate fi transformat intr-un serviciu de tip social network.

Tehnologii

C#, JS#

Cerinte sistem

IIS7 pe .NET 4, Conexiune la internet, PDA (Windows Mobile 6)

Realizatori

Toma Cristian

  • Scoala: Colegiul National Banatean
  • Clasa: X
  • Judet: Timis

Screenshots

Ai folosit un component care permite interconetarea mediului de dezvoltare cu limbajul de comunicatie al GPS-ului(NMEA, SiRF). Te intreb de chestia aceasta pt ca si eu am un GPS acasa si am incercat sa scriu in Delphi, si nu am gasit conectorul.

Imi pare rau, dar nu am inteles intrebarea :disappointed:. Te referi cumva la modul prin care obtin outputul NMEA de la modulul GPS?

Da, modulul GPS discuta printr-un limbaj de comunicatie, protocol NMEA sau SiRF diverse versiuni. Bineinteles accepta comenzi tot prin baza aceluasi protocol, a face un soft sa comunice cu GPS-ul practic inseamna sa comunice in limbaul NMEA sau SiRF, eu nu am reusit. :smile: Vroiam sa-mi impartrasesti din experienta ta.

Stiu in ce mod functioneaza sistemele GPS, dar multumesc de info. Insa eu nu am avut nici o bataie de cap (foarte mare) cu NMEA. Pentru ca incepand cu Windows Mobile 6, Microsoft ofera un API pentru a comunica cu modulele GPS, iar eu pe asta l-am folosit … cu NMEA am avut de a face doar la simularea rutelor. API-ul pentru GPS se afla in Windows Mobile SDK (incepand cu v6).

Acuma 4 ani cand am inceput proiectul faceam totul manual. Ma conectam manual la portul COM al GPS-ului si parsam datele NMEA primite. Poti face si tu asa daca nu iti place API-ul oficial.

Astept alte -Intrebari- :smile:

Felicitari pentru succesele tele. Eu nu doresc sa scriu aplicatie pentru Windows Mobile, ci sa folosesc un modul GPS intr-o aplicatie windows, scrisa in delphi, intradevar ma conectez pe portul COM dar nu am avut success. CUm ai scrie tu aplicatia daca nu ai dori sa o scrii pe pt un windows mobile si pentru un PC(daca nu ai avea API-ul ala de la Windows)

Bafta la prezentare

Pai banuiesc ca la fel cum am facut-o si pentru Windows Mobile 5 (manual). Windows 7 (prin Sensor API) iti da access la locatie si cred ca si Vista.

Nu stiu pentru ce succese ma feliciti ca nu a fost concursul inca, dar multumesc.
Felicitari si tie si mult succes la concurs.

Vreau sa conectez modulul GPS fara sa folosesc API-ul din Windows, sa lucrez cu COM, pe care se conecteaza, sa implementez procedura de comunicatie asynchrona cu GPS-ul , sa iau cadrele sa le decoditif, si sa ii trimit comenzi in limbajul lui NMEA sau SiRF 3. Limbajul se gaseste in documentatia pe site(sunt doar cateva instructiuni pana in 50)… deci scriu in Delphi si vreau sa recuperez datele direct dupa com si sa pot sa pun si comenzi. Modulul meu GPS nu are bluştutz si se conecteaza direct pe COM.