Grădina Inteligentă - Roboti - Prahova - Lucrari 2024 Nationala

Informatii generale

Descriere

Grădina Inteligentă este un sistem automatizat de irigații implementat și donat Serei de la Grădina Botanică Bucov. În urma discuțiilor avute cu specialiștii serei, am ajuns la concluzia ca plantele sufereau din cauza lipsei de apă, deoarece personalul grădinii era insuficient. Așa că am decis să creez Grădina Inteligentă, astfel reducând consumul de apă și energie electrică, cât și timpul alocat de personalul serei pentru activitățile de udare.

Tehnologii

Sistemul are la bază o plăcuță Arduino UNO care ia toate deciziile sistemului. La aceasta am conectat:

  • în loc de motoare am folosit un sistem de electrovalve, 3 pentru zonele de udare și 1 pentru duzele de pulverizare. Electrovalvele sunt acționate de către o plăcuța cu relee intermediare, deoarece outputurile de la plăcuța UNO nu suportau alimentarea de putere data de bobinele electrovalvei.
  • senzori pe care i-am ales în funcție de necesitățile plantelor, astfel:
  1. senzori de umiditate sol
  2. senzori de temperatura și umiditate aer
  3. senzori de temperatura sol
    -display local LCD pe care se afișează:
  • temperatura și umiditatea aerului din seră
  • temperatura solului
  • umiditatea pe fiecare zonă
  • starea sistemului
  • plăcuță Wi-Fi ESP8266 care transmite datele serverului Blynk, unde putem să vizualizăm datele

Sistemul poate funcționa cu ajutorul unei surse de alimentare 230VAC/12VDC sau cu ajutorului unui sistem Arduino de solar tracking care încarcă un acumulator de 9V.

Cerinte sistem

Telefon/calculator cu internet pentru vizualizarea datelor.

Realizatori

Alexandru Dragu

  • Scoala: Colegiul National “Mihai Viteazul”, Ploiesti
  • Clasa: 9
  • Judet: Prahova
  • Oras: Ploiesti

Screenshots