La Intersecția Visurilor - Multimedia - Vâlcea - Lucrari 2024 Nationala

Informatii generale

Descriere

Într-o perioadă în care trebuie să te pregătești pentru viață și să-ți alegi o cale pe care trebuie să o urmezi, este incredibil de dificil să nu te simți descurajat. Poate ai mai multe visuri pe care dorești să le urmezi în același timp, sau nu știi ce îți place să faci încă, sau simți că visul tău este imposibil de realizat. „La Intersecția Visurilor” reflectă aceste gânduri pe care le au toți adolescenții, printr-un videoclip ce cuprinde atât înregistrări video, cât și animații digitale, stop-motion sau colaje.

Pe parcursul scurtmetrajului, am ilustrat senzația de a fi nevoit să alegi o singură cale în viață și fricile care vin odată cu aceasta: frica de eșec și frica de a nu face alegerea greșită. La un moment dat, fiecare ajunge la un impas, unde sunt probabil lipsiți de speranță, uitându-se la infinitatea de poteci ce se află dincolo de Intersecția Visurilor, întrebându-se dacă nu cumva vor ajunge în locul greșit. Dar, deși fiecare are un singur drum în viață, nimeni nu e constrâns într-o singură direcție și ne putem atinge cele mai înalte visuri în funcție de cât de mult ne dezvoltăm ca oameni.

Tehnologii

Ca și hardware, am folosit camera unui telefon Samsung S23 și un trepied. Pentru punerea cap la cap a cadrelor, editare, tranziții, subtitrări am folosit aplicația VLLO. Pentru animații m-am folosit de aplicația IbisPaintX și de hârtie și ustensile de desen, în cazul animațiilor de tip stop-motion. Am înregistrat monologul în Voice Recorder, aplicația preinstalată de pe telefon. Din setările camerei telefonului am reușit să realizez corecția de imagine și am modificat pentru fiecare cadru saturația, expunerea de lumină, shutter speed-ul, ISO-ul și temperatura imaginii (tonuri calde sau tonuri reci), deoarece am filmat în diferite locuri, în diferite perioade ale zilei.

Cerinte sistem

Video Player
Acces la internet
Boxe

Realizatori

Luiza Nicoleta Irimia

  • Scoala: Colegiul Național “Mircea cel Bătrân”
  • Clasa: 9
  • Judet: Vâlcea
  • Oras: Râmnicu Vâlcea

Screenshots