Medical Experts - Web - Mehedinți - Lucrari 2023 Nationala

Informatii generale

Descriere

Medical Expert reprezintă un instrument esențial pentru medicii de familie, oferindu-le
posibilitatea de a monitoriza și de a administra într-un mod centralizat toate informațiile
medicale relevante ale pacienților lor. Acesta facilitează gestionarea eficientă a pacienților și
a informațiilor legate de sănătate, eliminând necesitatea utilizării multiplelor dosare și fișiere
fizice.

Tehnologii

FrontEnd:
● Pentru stilizare, am ales framework-ul Tailwind CSS. Acesta îmi oferă un set de clase
predefinite și configurabile, ceea ce facilitează dezvoltarea și personalizarea rapidă a
aspectului aplicației mele. Prin intermediul Tailwind CSS, pot crea o interfață
prietenoasă și modernă pentru utilizatori.
● Pentru implementarea interfeței, am utilizat biblioteca de componente oficiala
tailwindUI.com .Aceasta mi-a oferit un set de componente flexibile și personalizabile,
care mă ajută să construiesc rapid și eficient interfețe intuitive și estetice.
● Pentru a integra functionalitatile specifice limbajului Ruby am fost ajutat de Ruby
embedded.
Backend:
● Pentru partea de backend, am optat pentru utilizarea framework-ului Ruby on Rails.
Acesta oferă un mediu de dezvoltare rapid și eficient, cu o sintaxă concisă și intuitivă.
Am putut construi rapid modele, controlere și rute pentru a gestiona logica aplicației
mele.
Database:
● Pentru gestionarea bazei de date, am folosit PostgreSQL. Acest sistem de gestiune
a bazelor de date relaționale oferă performanță și stabilitate, fiind ideal pentru
aplicații cu volum mare de date. Am putut defini scheme, tabele și relații în mod
eficient, asigurând integritatea și securitatea datelor aplicației mele.

Cerinte sistem

conexiune la internet

Realizatori

Grigore-Octavian Doandes

  • Scoala: Colegiul National “Traian”
  • Clasa: 9
  • Judet: Mehedinți
  • Oras: Drobeta-Turnu Severin

Screenshots