Memento - Web - Bucuresti - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Bucuresti

Descriere

Cu totii stim cum e sa ramai fara idei. Vrei sa citesti o carte, insa nimic din biblioteca nu iti face cu ochiul. Ai vrea sa iti recomande cineva o carte care sa fie pe placul tau. Sa stie exact ce ai mai citit in ultima vreme, si ce tip de lectura preferi. Ai vrea sa-ti povesteasca cate ceva despre carte, si sa te ajute sa o gasesti. Si pentru ca esti un mic perfectionist, ai vrea sa si vorbesti cu cineva despre carte, dupa sau in timp ce o citesti.
“Memento” este un ghid de lectura pentru autostopistii culturali si nu numai. Este un prieten ce iti recomanda mereu carti pe gustul tau, deoarece iti invata preferintele. “Memento” este prietenul bibliotecar ce raspandeste microbul lecturii printre tineri, elevi, si adulti. Este un generator de sugestii de lectura, dar in curand va invata si despre artele vizuale.

Tehnologii

PHP, AJAX, MySQL, Javascript, CSS

Cerinte sistem

pentru server/client: p2 la 500mhz cu 256 mb ram, conexiune internet 30kb/s (mai mult pentru server)

Realizatori

Chirita Claudia Elena

  • Scoala: Colegiul National Spiru Haret
  • Clasa: 12
  • Judet: Bucuresti

Draghicescu Bogdan

  • Scoala: Colegiul National Mihai Viteazul
  • Clasa: 12
  • Judet: Bucuresti

Screenshots

Imi place conceptul din spatele proiectului vostru. E foarte practic si se cere.
Ar fi mult mai interesant sa nu va rezumati la carti si sa bagati muzica (genuri, formatii), filme (titluri, regizori, scenaristi) si cat mai multe corelatii intre ele.

Ceva gen http://www.tastekid.com

Chiar mi-ar placea sa folosesc un site care sa-mi fac un profil mai detaliat (la modul ce ti-a placut la cartea/filmul/trupa X) si sa-mi faca recomandari pe baza profilului.

Spor la treaba si bafta !

Multumim. :smile:
Well, ideea noastra a fost sa ne indreptam atentia catre literatura, arte clasice, in fine, domenii care au cam fost “inlaturate” din conversatiile zilnice ale tinerilor. Caci, despre filme poti afla de oriunde, chiar si IMDB are oarecum un feature pentru preferinte (“Utilizatorilor carora le-a placut filmul asta le place si seria asta de filme”). Filmele, muzica de acum, cred ca au parte de indeajuns de multa publicitate. Insa nu am auzit pe nimeni sa spuna ca e bombardat cu informatii despre carti bune. (Desi tare mi-as dori-o…)
Oricum, multumim pentru sugestie, ramane de vazut ce alte domenii o sa mai adaugam, pentru ca intr-adevar nu vrem sa ne limitam doar la carti.
Cheers!

Hey there…

E de respectat faptul ca proiectul vostru vrea sa impuna si un punct de vedere si sa faca dreptate pentru literatura/beletristica. Sunt mai putine proiectele care chiar au un concept puternic in spate.

Totusi, simt nevoia sa subliniez ca “motorul de cautare” facut de voi ar fi cu atat mai puternic cu cat ati reusi sa structurati profile pentru fiecare utilizator de forma “ce ti-a placut la cartea asta ? personajul principal, intriga, deznodamantul, stilul de a scrie, tehnicile implicate etc ?” si sa faceti sugestii mai potrivite pe baza respectivelor profile. De asemenea, ati putea sa sugerati si carti pe care utilizatorul respectiv nu le-ar citi niciodata, pentru amatorii de diversitate :wink:
Asta pe viitor, nu neaparat pentru concursul asta.

Cat despre sugestiile de filme date de IMDB, pe scurt - they suck big time !