Mihai Eminescu - Web - Bucuresti - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Bucuresti

Descriere

Site-ul neoficial al celui mai mare poel roman, Mihai Eminescu.

Tehnologii

HTML, PHP, MySQL, Javascript

Cerinte sistem

PC cu server apache+php+sql.
Browser: Mozilla Firefox.
Rezolutie recomandata 1280x1024.

Realizatori

Macovei George

  • Scoala: Liceul C.A. Rosetti
  • Clasa: a 12-a
  • Judet: Bucuresti

Screenshots



backgroundu se repeta in jos sau ii numa atata? oricum, ii destul de fain…


Site-ul este creat cu ajutorul limbajelor de programare HTML si PHP
[/quote:22v2x63y]
Nu cred ca il intereseaza pe vizitatorul tau acest aspect. In cel mai rau caz puteai sa pui reclame acolo. (parerea mea)

Optimizat pentru Mozilla Firefox !280 x 1024

Ca si
[quote:22v2x63y]
Pentru a intra in biroul de informatii trebuie sa aveti 1.70 inaltime si numarul 40 la pantofi.

Scuza-ma dar nu cred ca exagerez. Eventual sa scrii undeva in footer treaba asta, cu un font mai mic, cu un link catre Firefox. Cred ca cu totii suntem de acord ca e unul din cele mai bune browsere, dar nu e singurul. Un site trebuie sa fie facut cross-browser, mai ales la acest nivel.
Din nou parerea mea.

Incarca websiteul pe un host si acceseaza urmatoarele doua legaturi:
http://jigsaw.w3.org/css-validator/
http://validator.w3.org/
Daca obtii validarea pentru amandoua atunci teoretic websiteul tau ar treb. sa fie afisat corespunzator pe 99% din browserele web…

Eu nu sunt asa sigur. De ceva vreme dezvolt teme pentru phpBB3 si alte CMS-uri si…ghici ce? Unele teme valite nu sunt afisate corect in Firefox si sunt afisate corect in IE si invers. Plus de asta: unele trucuri CSS se folosesc de unele neclaritati in CSS. Spre exemplu: stiai ca poti face text gradient direct din CSS? Ei bine, chestia asta nu e valida nici CSS si nici XHTML si totusi merge perfect in browser si nu cauzeaza nici o problema.

ShadowOne


Unele teme valite nu sunt afisate corect in Firefox si sunt afisate corect in IE si invers. Plus de asta: unele trucuri CSS se folosesc de unele neclaritati in CSS.
Spre exemplu: stiai ca poti face text gradient direct din CSS? Ei bine, chestia asta nu e valida nici CSS si nici XHTML si totusi merge perfect in browser si nu cauzeaza nici o problema.


E adevarat de spui tu, dar eu cred ca in general nu e bine sa te abati de la standarde si sa folosesti mici hack-uri (exceptie IE6). Nu stii cum se vor modifica (poate chiar se vor standardiza in viitor) si s-ar putea ca te trezesti ca nu merge ultima versiune a theme-ului tau pentru phpBB in browser X versiune Y pentru ca producatorii browserului X accepta doar site-urile valide din toate punctele de vedere( vezi XHTML 1.1 si draftul pentru XHTML 2.0).
Cu CSS3 vom avea mai multa libertate dar si CSS3 e la stadiul de draft si nu prea e suportat in browserele majore ( cum ar fi IE [sunt total impotriva IE dar asta folosesc cam 70% din utilizatori ]).
De asemenea un site care adera la standarde nu e neaparat cross-browser. Eu cred ca ideea e sa imbini validare cu cross-browser.

Uuu… e fain designul. Poate il faci sa mearga pe toate browserele si rezolutiile :smile:. Ar fi dragut sa poti interactiona pe site - sa lasi propriile opinii / critici.

Va multumesc pentru aprecieri, critici si sfaturi.
Treaba sta in felul urmator: site-ul se vede bine in toate browserele doar ca in IE sunt 2 mici probleme: dispar cele 2 benzi negre de unde sunt linkurile si din footer in rest totul este ok.

@ Tazron backgroundul este fixed bottom right fara repeat… deci oricat ai face scroll up/down fundalul ramane fix pe ecran. Backgroundul este o imagine de 1600x900 ca sa nu apara spatii goale pe langa background la rezolutii mai mari.

@fester spatiul acela este destinat pt meniul secundar daca exista :smiley: iar acolo nu stiam cu ce sa umplu spatiul atunci cand nu apare meniul. Initial “Optimizat pentru Mozilla Firefox 1280 x 1024” aparea in stanga jos in footer. Site-ul oricum o sa mai aiba niste retusuri la aspect ( si mai multe in spate la partea de programare php).

@weasel o sa il validez cand am timp deocamdata sunt ocupat cu admiterea :smile: Siteul oricum este pus pe un subdomeniu de-al meu doar ca nu am facut update la el.

@St3faN site-ul merge pe toate rezolutiile doar ca afisearea cea mai buna :smile: este la rezolutie de 1280x1024 deoarece se vede fundalul mai bine :smile: apare mai mult din el. Dar asta nu inseamna ca nu se vede pe alte rezolutii. Merge fara nici o problema si pe 1024x768, 800x600. Daca observi am pus opacitate 60% la site si se vede fundalul oricum :wink:

Poate va intrebati de ce nu am pus poze cu partea de administrare :smiley: raspunsul este ca: partea de administrare este cea forte a siteului :smiley:

un brush , un pattern , 2 chenare , 3 texte si gata site ul , superb , cu adevarat uimitor site-ul tau ! , mai ales la usability , content design este extraordinar

ti-a luat 30 sau 20 de min sa-l faci ?

ma jignesti ? sau ma lauzi? :confused:

Am zis ca am o parte de administrare in spatele site-ului la care nu am poza si nici nu o sa pun… am lucrat multe ore la site mai degraba multe zile :wink: … mersi oricum

PS incearca sa nu apreciezi munca altora doar dupa aparente :wink:

1Quality

un brush , un pattern , 2 chenare , 3 texte si gata site ul , superb , cu adevarat uimitor site-ul tau ! , mai ales la usability , content design este extraordinar

ti-a luat 30 sau 20 de min sa-l faci ?



:disappointed: Va rog sa pastrati un minim de respect pentru ceilalti concurenti. Nu e nevoie de astfel de replici. Vom vedea la concurs cine e mai bun, cine are de invatat si cine are de predat lectii.
Sunteţi de acord ca “Forum InfoEducatie” să aibă dreptul de a şterge, modifica, muta sau închide orice subiect în orice moment în care consideră potrivit.


Si cu Termenii si Conditiile de utilizare cum ramane? Eu zic ca ar treb. sa stergeti tot ( toate "articolele" ) ce violeaza acesti termeni si conditii.

O zi placuta in continuare.

Offtopic dude!

@georulz:
Am impresia ca se poate face o chestie in HTML care intinde imaginea…cel putin in lateral…dar nu mai stiu exact ce si cum…oricum, e destul de fain site-ul :wink: bv

ShadowOne

era ceva de genul:
html, body {width: 100%;}
.divintins {width: 90%;}

Acel div care vrei sa se intinda pe x% din latimea paginii ii atribui clasa divintins. Bafta!

PS: sper sa fi inteles ceva.



Am rezolvat acum este valid xhtml 1.0 transitional si valid css 2.1 :smiley:

Am o intrebare: transparenta la div-urile principale cum ai facut-o? background GIF/PNG sau filter:alpha(opacity=50); -moz-opacity:.50; opacity:.50 ?

ShadowOne

Am o intrebare: transparenta la div-urile principale cum ai facut-o? background GIF/PNG sau filter:alpha(opacity=50); -moz-opacity:.50; opacity:.50 ?


am folosit ca background un png transparent :smiley: si niste chestii ca sa il ia in considerare IE :smiley:

Ai folosit cumva javascript opacity filtering for ie6? Parca asa se numea…oricum un script asemanator?

Nu vreau sa fiu rau dar ma indoiesc ca e facut de tine :smile:.

Mai bine folosesti CSS si iesi mai elegant. Parerea mea…

ShadowOne

Ai folosit cumva javascript opacity filtering for ie6? Parca asa se numea...oricum un script asemanator?

Nu vreau sa fiu rau dar ma indoiesc ca e facut de tine :smile:.

Mai bine folosesti CSS si iesi mai elegant. Parerea mea...



este din css facuta transparenta iar filter:(opacity=...) nu este acceptat de css, dar functioneaza in browser si pune opacitate nu doar fundalului ci si textului.
m-am inspirat... am luat putin de acolo, putin de acolo si l-am facut :smiley:

Pai ti-e greu sa faci un div principal si in el sa ai mai multe div-uri pentru text? :smile:)