Odiseea Cosmică - Multimedia - Iași - Lucrari 2024 Nationala

Informatii generale

Descriere

“Odiseea Cosmică” este un videoclip realizat cu scopul de a prezenta și explora teoria Big Bang într-un mod cât mai accesibil și mai captivant.

Tehnologii

După ce am decis subiectele principale ale videoclipului, am redactat scriptul folosind informații de pe internet. Înregistrarea sunetului a fost realizată folosind SoundTrap și microfonul telefonului, optând pentru opțiunea Mobile Mic Enhancer pentru a obține o calitate clară și plăcută a sunetului. După finalizarea înregistrării, am adunat fotografii și videoclipuri de pe internet (pentru care nu ne asumăm drepturi de autor) și am folosit animații și stickere disponibile pe Canva, aplicația în care am realizat videoclipul. Majoritatea diapozitivelor includ tranziții de tip Dissolve pentru treceri line, Match&Mmove pentru continuitate vizuală și Circle Wipe pentru efecte circulare atractive. Animațiile aplicate imaginilor și celorlalte elemente de design includ Fade, Pop, Rotate, Pulse și animații personalizate cu traiectorii manuale. Am sincronizat perfect sunetul cu imaginile afișate pe ecran și am adăugat o melodie de fundal pentru a îmbunătăți experiența auditivă. Videoclipul este realizat în rezoluție 1080p, format MP4, cu un aspect ratio de 16:9.

Cerinte sistem

Laptop/Calculator
Boxe
Acces la internet

Realizatori

Denisa-Gabriela Gramadă

  • Scoala: Liceul Teoretic “Miron Costin” Pașcani
  • Clasa: 11
  • Judet: Iași
  • Oras: Pașcani

Crina-Mihaela Joldescu

  • Scoala: Liceul Teoretic “Miron Costin” Pascani
  • Clasa: 11
  • Judet: Iași
  • Oras: Heci

Screenshots