OneToGo - Web - Bihor - Lucrari 2023 Nationala

Informatii generale

Descriere

OneToGo este o platformă SMART de cumpărat bilete online. Original

Feature-uri ale platformei

  • :world_map: Harta interactivă: Explorează harta și vezi locațiile pentru care poți cumpăra bilete.

  • :iphone: Scanarea codului QR: La fiecare punct de vânzare vei găsi un cod QR unic. Scanează-l cu telefonul tău și vei obține imediat informații despre biletul pe care dorești să-l cumperi.

  • :ticket: Vizualizarea biletelor: Accesează pagina “Bilete” pentru a vedea toate biletele deținute. Aici poți verifica detaliile biletelor pentru a fi scanate la intrare de controlori sau de dispozitive automate de control al accesului.

  • :speech_balloon: Chatbot AI integrat: Ai întrebări sau neclarități? Chatbot-ul AI este disponibil pentru a-ți oferi răspunsuri rapide și informații actualizate. Comunică cu el în limbaj natural și primești asistență în timp real.

Dashboard pentru seller:

  • Seller-ul își poate administra toate biletele vândute, are acces la statistici și primește banii direct în contul bancar adăugat.

OneToGo îți oferă o experiență simplă și eficientă de cumpărare a biletelor online. Beneficiezi de interacțiunea intuitivă cu harta, posibilitatea de scanare a codului QR la intrare și verificarea ușoară a biletelor de către controlori sau dispozitive automate.

Tehnologii

Detaliile tehnice ale aplicației OneToGo sunt următoarele:

Frontend:

  • Am folosit Next.js 13 cu noua funcționalitate de Server Actions pentru gestionarea părții server-side a aplicației.
  • Pentru stilizare, am utilizat framework-ul Tailwind CSS.
  • Am implementat interfața utilizând biblioteca de componente unstyled: shadcn/ui.

Backend:

  • Am ales să utilizez serviciile Firebase oferite de Google, mai exact:
    • Firebase Auth
    • Firebase Functions
    • Firestore

Alte servicii:

  • Pentru procesarea plăților, am integrat Stripe, un procesator de plăți de încredere.
  • Pentru a crea chatbot-ul AI personalizat, am utilizat OpenAI API, care mi-a permis să dezvolt un chatbot inteligent capabil să ofere răspunsuri în limbaj natural și să acceseze date în timp real folosind modelele optimizate pentru Function Calling

Aceste tehnologii și servicii au contribuit la construirea unei aplicații solide, scalabile și cu o experiență fluidă pentru utilizatori.

IMPORTANT!
Codul sursă este privat așa că va trebui să dau acces de colaborator la repo membrilor juriului.

Cerinte sistem

  • conexiune la internet
  • browser web

Realizatori

Paul Tal

  • Scoala: Colegiul Național “Samuil Vulcan”
  • Clasa: 10
  • Judet: Bihor
  • Oras: Beius

Screenshots

Salut! Pare ca nu ai facut deploy la aplicatie :thinking:

Urmeaza sa fac deploy in cateva zile, mai am de facut cateva modificari.
Pana atunci, am publicat documentatia tehnica aici: https://onetogo-docs.vercel.app/

Salut! Pentru a preda sursa proiectului te rog acorda acces de colaborator pe GitHub la @InfoeducatieJudge

Am dat acces, pentru Katistix-Studios/onetogo (repo privat, platforma in sine), website-ul de documentatie e pe un repo public katistix/onetogo-docs

1 Like