Pauze muzicale - Web - Vrancea - Lucrari 2023 Nationala

Informatii generale

Descriere

Școala nu s-a schimbat prea mult în ultimii 150 de ani: aceleași bănci,aceiași profesori și aceleași pauze. Pe de altă parte, muzica a evoluat de la cele mai clasice melodii până la modernele ritmuri pe care le putem asculta astăzi. Zeci de studii au arătat că muzica are un impact pozitiv asupra performanței cognitive și poate crea o atmosferă propice pentru concentrare și studiu.
Astfel, cu proiectul „Pauze Muzicale”, dorim să aducem o notă de înviorare pentru elevii din toate școlile, oferindu-le ocazia de a asculta hit-urile preferate în timpul pauzelor școlare.

Tehnologii

Aplicația web este dedica școlilor care au nevoie de o interfața care sa permită elevilor sugestia de noi melodii care sa fie redate in timpul pauzelor. Elevii care vor sa trimită sugestii, trebuie sa se autentifice cu contul primit de la scoală acestora unde vor avea posibilitatea de a da partaja melodiile preferate de pe YouTube.
Detaliile tehnice pentru „Pauze muzicale”.
Frontend:
• React
• Tailwindcss
Backend:
• ExpressJs.
• MongoDb.
• Docker, este folosit pentru implementarea aplicatie pe server.
• Python pentru algoritmul de machine learning, si playerul care se ocupa de redarea melodiilor.
Important:
• Backend-ul aplicatiei se ocupa inclusiv de descarcarea melodiilor, filtrarea acestora, si redarea acestora in timpul pauzelor predefinite de administrator.
• Pentru a se realiza o filtrare eficienta a elevilor pe scoli la autentificare acestia trebuie sa foloseasca contul de Google Workspace pe care il detine.

Cerinte sistem

Docker,Powershell

Realizatori

Ionut Alexandru Tudor-Pricop

  • Scoala: Colegiul National Alexandru Ioan Cuza Focsani
  • Clasa: 11
  • Judet: Vrancea
  • Oras: Focsani

Mihai Andrei Dragomir

  • Scoala: Colegiul National Alexandru Ioan Cuza Focsani
  • Clasa: 11
  • Judet: Vrancea
  • Oras: Focsani

Screenshots

Salut! Am incercat sa adaug niste melodii si pare ca nu functioneaza cum ar trebui.

Salut, stiu de existenta acestei probleme, aplicatia este de tip self-hosted, iar la inscriere am decis sa fac live front-end ul, insa este nevoie si de back-end