PhantomDJ - Soft - Brasov - 2010 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Brasov

Descriere

PhantomDJ (redenumit din SwitchRADIO) ofera posibilitatea unui DJ de a realiza mixaje live intre maxim 2 melodii care pot rula concomitent. De asemenea aplicatia poate realiza si automatizarea unei statii radio folosind un orar fix (acelas orar pt fiecare zi) dar playlisturi diferite pentru fiecare zi in parte.

Unelte puse la dispozitie:
Egalizator 3 benzi (low, mid, high), efecte echo si rotate,
scheduler, posibilitate de a seta conexiune catre un server Shoutcast.

Versiunea finala va oferi si posibilitatea de reaizare a scratchurilor.

Am optat pentru a nu implementa beat match automat deoarece acest feature omoara ceea ce face diferenta intre un DJ bun si unul care apasa niste butoane.

Tehnologii

BASS, wxWidgets, C/C++

Cerinte sistem

Intel Core 2
1024x768 SVGA video
Placa sunet multi channel compatibila DirectX
1024MB RAM

Realizatori

Dinu Cristian

  • Scoala: Grigore Moisil
  • Clasa: 12
  • Judet: Brasov

Screenshots

Chiar nu arata rau.Ca sfat, singurul aspect vizual la care ar trebui sa mai lucrezi ar fi playlist-urile, caci par detasate de restul design-ului.Succes!

Multumesc pentru apreciere. In momentu asta lucrez la un manager pentru skinuri bazat pe wxWidgets, daca nu iese bine, tinand cont de widgeturi mai complexe cum ar fi wxListCtrl, voi prefera sa renunt la skinuri in favoarea unui look nativ in functie de sistemul de operare.

Ce folosesti pentru redarea audio si ce formate suporta? :smile:

Dupa cum am mentionat la “Tehnologii Folosite” aplicatia foloseste BASS ca si sound engine.

Pentru moment suporta WAV, OGG, MP3.

Teoretic folosirea formatului MP3 fara liceenta e ilegal (pana in decembrie 2012) asa e bine sa nu incerci sa il vinzi sau ceva.
sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/MP3

Stiu, oricum pot trece peste asta deoarece exista o versiune de BASS (cel putin pt Windows) care nu contine un decoder propriu ci se foloseste de cel din Windows care e deja licentiat. Am mentionat asta doar sa arat cum pot trece peste aceasta limitare. In cele din urma oricum voi face softul open source.

Si sper ca din dorinta de a folosi skinuri sa nu ma limitez doar la un singur OS :unamused:

Felicitări Dr.Optix, arată foarte bine aplicaţia. Avem cu ce să facem anul acesta radio “La Metale” :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: