Photo-poetry - Web - Teleorman - 2007 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Teleorman

Descriere

Destinat celor pasionati de arta - literatura, fotografie, desen: galerii personale, forum, articole, bloguri. Totul dinamic, optimizat, flexibil, securizat.

Tehnologii

xhtml/css, php, dhtml/ajax, mysql

Cerinte sistem

server web apache+php cu php_gd2.dll, mysql

Realizatori

Simian Florin-Mihnea

  • Scoala: Col Nat A. D. Ghica Alexandria
  • Clasa: XII
  • Judet: Teleorman

Toader Cosmin

  • Scoala: Col Nat A. D. Ghica Alexandria
  • Clasa: XI
  • Judet: Teleorman

Screenshots



Jay-C

Sunt curios, de ce folosesti loading bar-ul ala cand se incarca imaginea?



Pentru o incarcare naturala si mai rapida pe browsere non-tranzitionale. Thumburile sunt procesate de un script in care functiile grafice php aplica respectivele colturi rotunjite, asadar timpul depinde nu doar de banda, ci si de viteza serverului. In felul acesta, afisez bara de loading pana se incarca imaginea, fiind afisata prin javascript.
Desi am specificat asta si in robots.txt, totodata botii de crawl "ocolesc" imaginile. Da, am vrut asta.

In caz contrar, s-ar fi incarcat ca aici.

Ti se pare deranjant/inutil? Imi sugerezi sa renunt la ele? Sunt deschis tuturor sugestiilor!
St3faN

Nu ai participat si anul trecut cu acelasi proiect doar ca sub un alt nume? :confused:



Apropo, am fost si anul trecut la galaciuc...si...nu ai venit cu aceeasi lucrare, numai ca avea o tenta verzuie? Nu vreau sa par redundant...

Legandu-ma de repetivitate...in opinia mea, si strict a mea, un proiect castigator la galaciuc este un proiect care reuseste sa te faca sa te gandesti "hm..eu de ce nu m-am gandit la asta?" . Adica, sa explic, un proiect care inoveaza, si care este foarte, dar foarte original.


Nu sunt ofensiv, daca asa a sunat mesajul. Ci mai mult...intrigat :smiley:
mihneasim
Jay-C

Sunt curios, de ce folosesti loading bar-ul ala cand se incarca imaginea?



Pentru o incarcare naturala si mai rapida pe browsere non-tranzitionale. Thumburile sunt procesate de un script in care functiile grafice php aplica respectivele colturi rotunjite, asadar timpul depinde nu doar de banda, ci si de viteza serverului. In felul acesta, afisez bara de loading pana se incarca imaginea, fiind afisata prin javascript.
Desi am specificat asta si in robots.txt, totodata botii de crawl "ocolesc" imaginile. Da, am vrut asta.

In caz contrar, s-ar fi incarcat ca aici.

Ti se pare deranjant/inutil? Imi sugerezi sa renunt la ele? Sunt deschis tuturor sugestiilor!

Sugestie:
Modifica scriptul ca sa salveze pe hard disk imaginile procesate (adica sa faca un cache) astfel tura viitoare cand imaginea se incarca sa nu mai fie nevoie de reprocesare. Nu de alta, dar resursele procesorului sunt mai limitate decat resursele de stocare. Si daca o sa se intample sa ajungi sa aduni un numar maricel de useri care sa fie in acelasi timp online si nu ai situl pe un server dedicat s-ar putea sa te trezesti cu un cont suspendat.

Da, sau rulez din nou procesul de “batch” cu noii parametri cat timp tin siteul pe “maintenance”. Great :laughing:

Nu ai participat si anul trecut cu acelasi proiect doar ca sub un alt nume? :confused:

www.fotolitera.com

E cam la fel site-ul din ce vedem aici.

Sunt curios, de ce folosesti loading bar-ul ala cand se incarca imaginea?

Ma bucur ca s-a adus asta in discutie, vroiam sa lamuresc asta de la inceput.

Siteul trebuia sa numeasca de fapt RandomArt, dar domeniul era cumparat. Partenerul cu care incepusem prima oara proiectul a venit cu numele de fotolitera, domeniu disponibil. Faptul ca l-am achizitionat “.com” a fost doar o oportunitate la cumparare (gratuitate un an la domeniu), dar siteul nu era nici pe departe conceput pentru a se adresa navigatorilor din afara tarii. Intre timp partenerul “m-a lasat” … si as vrea si eu la randul meu “sa las” minima lui contributie. Noul site este conceput in dubla interfata engleza-romana, cea dintai fiind cea principala. Fotolitera e un domeniu greu de retinut, poate chiar nul precum sonoritate pentru straini! Daca vreti, photo-poetry este o traducere pentru fotolitera.



Din moment ce regulamentul nu cere ca proiectele sa fie up-and-running pe internet, nu cred ca e vreo problema daca exista diferente intre ce am eu, personal, pe internet, si ceea ce va fi prezentat in concurs. Siteul are in fapt modificari/adaugiri fata de cel online de aceea nu am vrut sa il mentionez pe cel din urma.



Plus ca am vrut sa evit prejudecati, prejudecati care l-au urmarit anul trecut si pe Mega_bytu.

supersimi

Nu sunt ofensiv, daca asa a sunat mesajul.


Da, asa a sunat, dar nu doar al tau si nu doar in topicul meu. Dintr-un motiv sau altul comunitatea e foarte incisiva :unamused: . As fi asteptat sfaturi. Cunosc ce inseamna un proiect castigator.

S-ar putea sa fie o confuzie…Cred ca exista si un spirit “competitiv”, dar ceea ce multi vad ca fiind “incisivitate” este de fapt sinceritate. Admit ca o forma mai rece a sinceritatii :smiley: Cat despre sfaturi, ai dreptate. Nu prea pot da un sfat pentru lucrarea ta…mie imi place mult ideea, si nu pot comenta asupra sistemului, dar nu imi place lipsa de originalitate… Poate d-asta am si luat un ton mai taios.



Lucrarea este buna ca realizare.Poate ai putea sa lucrezi mai mult la interfata… :smiley:

ioman

Sugestie:
Modifica scriptul ca sa salveze pe hard disk imaginile procesate (adica sa faca un cache) astfel tura viitoare cand imaginea se incarca sa nu mai fie nevoie de reprocesare.


Cache pe server sau pe client? Pe client nu cred ca stiu sa fac.. o sa ma documentez. Ar fi o idee sa "tratez" thumburile pre-existente pe server cu efectul de colturi. Nu am facut asta pana acum fiindca initial nu eram hotarat asupra efectului.. dar.. cred ca acum s-ar impune lucrul asta :unamused:
Multumesc ioman!
Rapier_GV

S-ar putea sa fie o confuzie....



Uhm.. cred ca te-ai logat cu un alt cont.. ca nu iti gasesc mesajul anterior.. Sau poate te refereai la mesajul prezent. Multumesc pentru trecere!

Pe server desigur :smile:

Si daca se intampla sa schimbi efectul, stergi cache-ul de pe server si lasi scriptul sa le genereze din nou cand e nevoie.