Plamanii: Anatomie Animata - Multimedia - București - Lucrari 2021 Online

Informatii generale

Descriere

Videoclipul este o scurta animatie despre structura plamanilor realizata cu scopul intelegerii intr-un mod creativ a unor concepte de anatomie. Animatia este dinamica, precum si paleta de culori, iar dorinta este de a starni interesul pentru studiul anatomiei. De multe ori intelegem mai bine lucrurile cand ni le sunt prezentate intr-un format familiar, de aceea mi am propus sa fac acest model si animatie: am cautat imagini in carti de anatomie precum si pe internet pentru ca modelul sa fie cat de asemanator cu realitatea posibil.
Toate fisierele:
https://drive.google.com/drive/folders/11bCBvzBCG4fTX324J4kImJ129lGYuzHZ?usp=sharing

Tehnologii

Animatia, modelele si materialele au fost realizate de mine in Blender, bronhiile sunt facute cu ajutorul add-on-ului “Sapling Tree Gen” si scena este luminata cu ajutorul add-on-unui “SSGI Native 1.12” in Blender 3D. Pentru materialele obiectelor am folosit texturile Noise si Voronoi (disponibile in softul 3D) pentru colorarea diferita a unor parti de material.
Muzica de fundal este “Beyond” - Patrick Patrikios (sursa: Youtube music),
Modelul este disponibil si pe:
http://anatomieplamani.s3-website-us-east-1.amazonaws.com
(Prezentare site Anatomie 3D: Plamani - proiect Corobana Ingrid - YouTube)
, unde vizitatorii pot naviga in 3D pentru a observa mai bine structura plamanilor in 360 de grade, iar imaginea se poate mari pentru detalii. Site-ul este realizat in html si javascipt cu ajutorul librariei Three.js.

Cerinte sistem

  • Pentru videoclip, orice browser/aplicatia youtube
  • Cerintele pentru vizualizarea modelului pe site: Google Chrome 9+, Firefox 4+, Opera 15+, Safari 5.1+, Internet Explorer 11 sau Microsoft Edge (cerinte pentru Three.js, libraria folosita pentru site)

Realizatori

Ingrid Corobana

  • Scoala: Colegiul National “Mihai Viteazul”
  • Clasa: 10
  • Judet: București
  • Oras: Bucuresti

Screenshots