Plastic Memories - Multimedia - Vâlcea - Lucrari 2023 Nationala

Informatii generale

Descriere

Plastic Memories este povestea unei figurine LEGO care este dată uitării de către prietenul ei cel mai bun, un băiat ajuns la adolescență. Sfârșește într-o lume magică plină de alte jucării uitate, așa cum îi este sortit, fiind nevoită să se adapteze și să își găsească un nou scop în viață. Totuși, descoperă că nu este singura care nu poate trece peste viața anterioară, așa că, ajutată de altă jucărie copleșită de amintiri, reușește să mai petreacă o zi alături de băiat, dar pentru prima dată ca om.

Animatia stop-motion explorează ideea că obiectele inanimate, precum jucăriile, pot avea o viață proprie. M-am simțit inspirată de propria copilărie, când mă jucam zilnic mai ales cu figurine LEGO, dar de care am uitat cu timpul. Astfel, am realizat acest filmuleț pentru a aduce la viață povestea fiecărei jucării alături de copilul său, dar mai ales pentru a mai simți copilăria încă o dată.

Tehnologii

Pentru filmat și fotografiat, am folosit:

  • Canon EOS 4000D
  • Obiectiv: EF-S 18- 55mm f/3.5-5.6 III
  • Un trepied pentru stabilitate la live action
  • Un alt trepied special pentru tehnici de tilting, panning si pentru a realiza tranziții
  • Doua veioze led pentru stop-motion
    Pentru a realiza secvențele stop-motion am transferat de pe cameră pe telefon pozele cu ajutorul aplicației Canon Camera Connect, urmând să le montez in aplicația Stop Motion Studio Pro, obținând videoclipuri derulând cadrele.
    Secvențele live action au fost editate in ClipChamp unde totodată le-am convertit din format MOV in MP4, urmând sa le montez in aplicația CapCut.
    Pentru a edita luminozitatea, contranstul, culorile etc am utilizat atat CapCut, ClipChamp cat si setarile din telefon.
    Pentru stop-motion am avut un total de 1200 cadre, ce se deruleaza la 24 fps. Am utilizat aceasta tehnica pe diferite obiecte, preponderent figurine lego.

Cerinte sistem

• Video player
• Boxe
• Acces internet

Realizatori

Iulia Maria Cleoantă

  • Scoala: Colegiul Național Mircea cel Bătrân
  • Clasa: 10
  • Judet: Vâlcea
  • Oras: Râmnicu Vâlcea

Screenshots