Platforma de Concursuri Online - Soft - Mehedinti - 2009 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Mehedinti

Descriere

Este vorba despre o platforma ce poate sustine concursuri online, calculand automat punctajele participantilor si clasamentele concursurilor (pe grupe de varsta, etape si sezoane)
Ofera si posibilitatea utilizatorilor sa aiba o pagina de profil, un cv si eventual un mini blog simplist.
Fiind o platforma, orice utilizator poate creea un concurs online, doar ca trebuie aprobat de administrator.

Tehnologii

php, mysql, javascript

Cerinte sistem

Pe parte de server: mysql si php
Pe parte de client: orice browser cu javascript

Realizatori

Tutunaru Cosmin

  • Scoala: Colegiul National “Traian”
  • Clasa: 11
  • Judet: Mehedinti

Screenshots



De ce nu web?

St3faN

De ce nu web?



Păi din 2 motive:
1. Pentru că și la faza județeană am participat tot la secțiunea soft educațional.
2. Am crezut și cred că se potrivește mai bine la soft educațional decât la web, deoarece este totuși ceva cu scop educațional.

Tehnologiile folosite definesc mai mult categoria la care participi decat scopul ca atare. Oricum a fost alegerea ta si tu trebuie sa o argumentezi cat mai bine in fata comisiei :smile:

@stocarul: Aha… raman la parerea ca este un proiect care se indreapta mai mult spre Web, fiind o aplicatie Web… platforma cum ii zici tu. Mult succes! :smile:

hurrycane

Tehnologiile folosite definesc mai mult categoria la care participi decat scopul ca atare. Oricum a fost alegerea ta si tu trebuie sa o argumentezi cat mai bine in fata comisiei :smile:



Întradevăr, ai dreptate.
Însă anul trecut am participat la faza județeană cu un Magazin Online, și mi s-a zis "De ce nu te-ai înscris la soft utilitar?", lucru pentru care am fost depunctat, luând abia locul 3 (Mă rog, primele 2 locuri, aveau un elev din școala care organiza concursul).
Anul acesta eram convins că mi s-ar fi spus "De ce nu te-ai înscris la soft educațional?", și nu vroiam să mai pățesc același lucru....
Apoi am crezut că și aici voi întâmpina aceeași problema....Acum nu prea știu ce să mai cred.....e primul meu concurs de acest gen, n-am mai fost decât la concursuri de programare (algoritmică).

imi place proiectul tau mai ales ideea :smiley: .Multa bafta

ti-am butonat putin site-ul…nu prea am inteles ce face.Utilizatorul numa pagina de concurs poate creea?Rating-ul si locurile cum se fac?le pune cel care face concursul?

moldo_razvan

ti-am butonat putin site-ul....nu prea am inteles ce face.Utilizatorul numa pagina de concurs poate creea?Rating-ul si locurile cum se fac?le pune cel care face concursul?



Păi utilizatorul poate să creeze concursuri (concurs ce trebuie aprobat de administrator), si să participe la concursuri, dacă există.
La un concurs, autorul lui doar adaugă subiectele și variantele de răspuns. Punctajele, clasamentele și rating-urile vor fi calculate automat când expiră timpul concursului.

ps: Am văzut ca ai dat să creezi un concurs, nu va fi aprobat, pentru că nu ai completat tocmai corect formularul :smiley: .
stocarul
hurrycane

Tehnologiile folosite definesc mai mult categoria la care participi decat scopul ca atare. Oricum a fost alegerea ta si tu trebuie sa o argumentezi cat mai bine in fata comisiei :smile:



Întradevăr, ai dreptate.
Însă anul trecut am participat la faza județeană cu un Magazin Online, și mi s-a zis "De ce nu te-ai înscris la soft utilitar?", lucru pentru care am fost depunctat, luând abia locul 3 (Mă rog, primele 2 locuri, aveau un elev din școala care organiza concursul).
Anul acesta eram convins că mi s-ar fi spus "De ce nu te-ai înscris la soft educațional?", și nu vroiam să mai pățesc același lucru....
Apoi am crezut că și aici voi întâmpina aceeași problema....Acum nu prea știu ce să mai cred.....e primul meu concurs de acest gen, n-am mai fost decât la concursuri de programare (algoritmică).
Pai nu te baza neparat pe ce s-a intamplat anul trecut. Parerea mea este tot la web, pentru ca totusi, folosesti un Site, si continutul educational nu este asa"accentuat". Oricum bafta :smiley: ne vedem la infoedu :wink:

Va sugerez sa cititi si la http://www.infoeducatie.ro/forum/viewtopic.php?f=46&t=2265&st=0&sk=t&sd=a&start=14

hm ce ciudat timotei21 pe nimeni “nu lasa la educational” …oare dc :laughing: :smiley: :laughing: (glumesc) :smiley:

totusi la web ar trebui sa participi

timotei21

Pai nu te baza neparat pe ce s-a intamplat anul trecut. Parerea mea este tot la web, pentru ca totusi, folosesti un Site, si continutul educational nu este asa"accentuat". Oricum bafta :smiley: ne vedem la infoedu :wink:



Mulțumesc.
Cred că aveți dreptate, ar trebui să particip la web. O să mă mai gândesc. Sper să se poată schimba categoria când voi ajunge la Gălăciuc.
moldo_razvan

hm ce ciudat timotei21 pe nimeni "nu lasa la educational" ...oare dc :laughing: :smiley: :laughing: (glumesc) :smiley:

totusi la web ar trebui sa participi


:smile:) Tu vrei sa vii?=)
... Sper să se poată schimba categoria când voi ajunge la Gălăciuc.

La Gălăciuc veţi completa o fişă în care veţi trece categoria la care va participa lucrarea.
ovidiu1

La Gălăciuc veţi completa o fişă în care veţi trece categoria la care va participa lucrarea.



Am completat. Am ales web până la urmă :smiley: