Site-ul CNMV Ploiesti - Web - Prahova - 2014 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Prahova

Descriere

Proiectul este reprezentat de noua versiune a site-ului Colegiului National “Mihai Viteazul” din Ploiesti. Am ales sa realizez o noua versiune care sa fie atat actuala, prin integrarea diverselor widget-uri ale retelelor de socializare, cat si oficiala, pastrand un design curat, simplu, destinat tuturor vizitatorilor (atat parinti/profesori, cat si elevi sau alte persoane).
Noua versiune este construita pe principiul de responsive design, astfel incat poate fi accesata cu usurinta atat de pe dispozitivele desktop, cat si de pe dispozitivele mobile (smartphone, tableta), oferind in acest mod usurinta in accesarea informatiilor gasite pe site.
In plus, continutul este redat prin AJAX, ceea ce face navigarea mult mai rapida intrucat nu sunt incarcate toate resursele la fiecare accesare a unei pagini.
Pentru a face administrarea site-ului mai usoara, am realizat si o platforma de backend care este de asemenea bazata pe principiul responsive design si care este usor de utilizat, facand administrarea continutului sa fie simpla, iar evaluarea acestuia sa fie rapida, bazata pe statisticile realizate automat.
Singurele librarii folosite au fost jQuery si jQuery UI, apeland de asemenea si la 2 script-uri de criptare/decriptare a datelor ce mi-au folosit in dezvoltarea site-ului.
Design-ul este realizat in totalitate de mine cu ajutorul CSS si librariei jQuery UI, pe care am folosit-o la putinele animatii de pe site.
Site-ul a fost testat pe Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari si Google Chrome (ultimele versiuni), insa personal, dintre toate, recomand Chrome.

Tehnologii

HTML, CSS, JavaScript, jQuery, jQuery UI, AJAX, PHP, MySQL

Cerinte sistem

Un browser web (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Opera, Chrome, etc) - de preferat ultima versiune

Realizatori

Eparu Mihai-Alin

  • Scoala: Colegiul National “Mihai Viteazul” Ploiesti
  • Clasa: 10
  • Judet: Prahova

Screenshots