Smart Fender - Web - Botosani - 2011 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Botosani

Descriere

SmartFender este cea mai puternic? ?i mai inteligent? aplica?ie web care se ocup? cu asigurarea unui mediu stabil ?i sigur oric?rui website. Aplica?ia vine cu o suit? de unelte de securitate care încearc? s? trateze cele mai importante aspecte ale securit??ii web.
Aplica?ia combin? cele mai noi tehnologii web pentru a crea un mediu interactiv ?i simplu, având în acela?i timp numeroase informa?ii interesante cu privire la problemele de securitate ?i atacurile web detectate de suit?.
SmartFender poate fi instalat pe toate serverele care au suport pentru PHP dar arhitectura bazat? pe principiul client-server (cloud) permite serviciului s? fie extins ?i altor limbaje de programare web precum Python, ASP.NET ?amd. Clientul are acces la un panou de administrare aflat la distan?? ce îi dezv?luie o suit? de produse de securitate web, integrate într-o interfa?? cu diferite nivele de interactivitate ?i dificultate al?turi de o surs? important? de statistici ?i informa?ii cu privire la atacuri ?i modul în care acestea au fost realizate.

Tehnologii

PHP, MySQL, Memcached, Javascript, JQuery, Node.js, Traceur, Protovis, NowJS, TameJS etc.

Cerinte sistem

Apache & MySQL

Realizatori

Andrei Av?d?nei

  • Scoala: C.N “Mihai Eminescu”, Botosani
  • Clasa: XI
  • Judet: Botosani

D?nu? Av?d?nei

  • Scoala: C.N “Mihai Eminescu”, Botosani
  • Clasa: X
  • Judet: Botosani

Screenshots

Cum n-are lucrarea asta niciun comentariu? :smile: Ca sigur intra in open si poate ia si locul 1 ca pare foarte promitatoare.

BTW de ce nu ne lasi sa ne facem cont? :laughing:

Bafta! :wink:

Salutare si mersi de comentariu. Tot timpul mi-a placut sa prezint lucrarea pentru prima data in tabara si de aceea am blocat sistemele de inregistrare. :smile:

Am sesizat ca poti incerca sa te loghezi de zeci de ori. Prin metoda aceasta se putea face un brute force. Iar feedbackul de utilizator incorect am dedus ca un untilizator este “andrei”.

@andrei.zbiller - poi deja lucrarea cam este cunoscuta de cei de la concurs … probabil sub numele de web security system :wink:
@andrewboy - ai blocat systemul de inregistrare pentru ca nu vrei sa ti se intample si tie ce i s-a intamplat unui participant cunoscut anul trecut :wink:. Nui asa ? Desigur … nu a fost vina lui … ci a unor catelusi :smile:

@D@rk-s Defapt proiectul era Web Security Platform anul trecut, dar nu e nici pe departe acelasi lucru.

Defapt, daca iti amintesti foarte bine, si anul trecut am facut acelasi lucru cu ambele proiecte. Si asta inainte de a se intampla evenimentul nu prea placut la care am cazut eu suspect, mai ales ca stii bine ca oricine putea sa faca treaba respectiva. :smile:

Anyway, mi-ar fi placut sa fi venit in tabara. :smiley:

@Ionut Da, tehnica e problema simpluta cunoscuta si ca “security throught obscurity” + multiple login. Mi-am permis de a ma axa pe facilitatile aplicatiei in defavoarea unor lucruri marunte care oricum nu au un asa mare efect. :smile:

@AndrewBoy - Dar te-am acuzat eu cu ceva ? :smile:)=))

Ah si conceptual este acelasi lucru din cate am inteles … corect ? Plugin securitate, vrajeli, chestii. Dar alt nume, Fender :wink:

Gresit. :smiley:

Dupa rezultate se pare ca am dreptate :smile:)

Keep dreaming. :smile:

Eu sunt mai realist de fel :wink:

Totusi hai sa nu ne tragem de sireturi pe forumul InfoEducatie.

oky :smiley: