Spatiul Cosmic - Educational - Hunedoara - Lucrari 2019 Nationala

Informatii generale

Descriere

Această lucrare se adreseaza în primul rând tuturor persoanelor dornice să invețe bazele acestui topic, de la primele lucruri teoretice spuse până la primele acțiuni luate dar si persoanelor care doresc să își îmbunătățească cultura generală…De aceea aplicația este utilă tuturor utilizatorilor internetului pentru a se informa în legătură cu SPAȚIULUI COSMIC, întrucât se prezintă atât lucruri teoretice cât și evenimente întâmplate de-a lungul anilor, ca la final totul să se sintetizeze mai ușor sub forma unui mini test. În plus după terminarea părții teoretice, care cuprinde și quiz-ul de la final, utilizatorul are ocazia să se relaxeze printr-un joc care se rezumă la salvarea unei nave spațiale, ce se plimbă prin spațiu, însă care la un momentul dat trece printr-o ploaie de meteoriți.

Tehnologii

Proiectul a fost realizat în aplicația Microsoft Visual Studio 2017, ediția Community, și este de tipul Windows Forms Application. Motivul pentru care am ales mediul de programare C# pentru realizarea acestei aplicații este datorită faptului că permite o mai bună aranjare arhitecturală, permițând utilizarea și structurarea proiectului cu ajutorul obiectelor numite Form-uri. De asemenea, am ales acest mediu de programare și pentru a-mi regăsi ambiția de a învăța mai multe despre limbajul C#.Se folosesc de asemenea baze de date de tip Service-Based Database, pentru stocarea datelor utilizatorilor.

Cerinte sistem

 .NET Framework 4.5.2
 Sistem de operare: Windows 7, 8, 8.1, 10
 Frecvența procesorului: 3.0 GHz
 RAM: 2 GB
 Hard Disk: 1 GB
 Periferice: tastatură, mouse

Realizatori

Oana_Maria Matei

  • Scoala: Colegiul National “Decebal” Deva
  • Clasa: 12
  • Judet: Hunedoara
  • Oras: Deva

Screenshots