sUPdo - Utilitar - Suceava - Lucrari 2016 Online

Informatii generale

  • Categorie: Utilitar
  • Judetul: Suceava

Descriere

sUPdo este destinat pentru utilizarea la clasa de catre profesori, pentru a primi si trimite fisiere elevilor, acestia fiind structurati pe clase. In comparatie cu trimisul fisierelor pe mail sau prin serverul ftp, soft’ul creat de mine permite o metoda usoara si sigura, unde elevul nu poate copia sau lua sursele de la alti colegi. Soft’ul nu poate fi folosit numai la trimisul surselor de la teste, ci si pentru trimiterea unor teme sau proiecte si comunicarea elev-profesor.
Am ales aceasta tema deoarece am vrut sa impiedic orice sansa a elevilor de a trisa la teste, astfel incat profesorii sa nu aiba surpriza la bacalaureat.

Soft’ul permite inregistrarea si logarea in 2 conturi diferite, de profesor si de elev.

• Inregistrarea pentru profesori cuprinde date minimale despre acesta, numele, adresa de email si parola.

Inregistrarea prezinta toate erorile necesare (campuri necompletate, email gresit)

• Autentificarea solicita emai’ul si parola utilizatorului.

• In cazul ca utilizatorul si’a uitat parola, va putea s’o recupereze pe baza adresei de email, acesta primind un mesaj cu parola pe mail.

• Dupa autentificare, profesorul va putea trimite fisiere catre elevi si sa vizualizeze fisierele primite de la acestia, numai ca in cazul de fata, in clasele profesorului nu exista nici un elev, inca.

• Inregistrarea pentru elevi cuprinde numele, adresa de email, parola, clasa in care se afla si codul profesorului pe care l’am vazut anterior.

• Autentificarea este aceeasi ca mai devreme.

• Interfata din contul elevului este aprope aceeasi, permitandu’I elevului sa trimita fisiere numai profesorului si sa vizualizele fisierele primite de acesta.

• Alegerea fisierelor se realizeaza printr’un simplu drag and drop, apoi elevul poate trimite si un anumit mesaj odata cu fisierele.

• Acuma, dupa ce se va autentifica profesorul, in tab’ul „Vizualizeaza fisiele” va vedea toate fisierele primite de la elevi, in cazul nostru cel de la Chiscan Andrei, din clasa 11A, la data de 5/13/2016.

• Acuma profesorul poate deschide fisierul/fisierele si sa citeasca mesajul/mesajele trimise de elevi.
• Odata cu vizualizarea fisierelor, se creaza automat pe desktop un folder unde sunt recreate aceste fisiere, astfel incat profesorul va putea sa le deschida direct de acolo.

• Acuma, clasa „11A” este formata din elevul Chiscan Andrei, iar profesorul poate sa trimita si el la randul lui fisiere.

• Odata logat in contul elevului, acesta va putea vedea fisierele si mesajele primite de la profesor.

• Ca si in cazul profesorului, elevului i se creaza pe desktop un folder cu fisierele primite.

Tehnologii

Pentru proiectare am folosit Visual Studio 2015, codul fiind scris in C#,iar baza de date este un MySql pusa pe un host.

Cerinte sistem

Windows XP, 7, 8, 10
Minim: 512MB ram
Procesor minim: 1.2GHz
Minim: Microsoft Framework v4.52

Realizatori

Iulian Popovici

  • Scoala: Colegiul National “Mihai Eminescu”
  • Clasa: 11
  • Judet: Suceava
  • Oras: Suceava

Andreea-Maria Blîndu

  • Scoala: Colegiul Național “Mihai Eminescu”
  • Clasa: 11
  • Judet: Suceava
  • Oras: Suceava

Screenshots

Salut!
Pentru a respecta regulamentul trebuie sa uploadati codul sursa, preferabil Github / Bitbucket.
Mersi :smiley:

Salut :slight_smile:
Am incarcat codul sursa pe Github.