Tablouri - Software Educational - Dolj - Lucrari 2015 Online

Informatii generale

Descriere

“Tablouri” este un soft educational dedicat celor care vor sa dobandeasca cunostiinte in domeniul informaticii, mai exact celor care vor sa invete deste tablouri unidimensionale (vectori) si tablouri bidimensionale (matrici). Soft-ul nostru este structurat pe trei capitole :

  • Introducere , unde sunt prezentate cateva informatii generale de introducere pentru ceea ce prezinta soft-ul
  • Vectori, precedat de trei subcapitole. Fiecare subcapitol prezina probleme uzuale rezolvate, care pot intra la randul lor in rezolvarea altor probleme mai complicate
  • Matrici, precedat de doua subcapitole. Subcapitolele prezinta exemple de probleme rezolvate care pot ajuta la rezolvarea altor probleme.
    Fiecare subcapitol are un test. Testul se schimba de fiecare data cand dati refresh la pagina.
    Soft-ul mai contine pagina Acasa, care contine o scurta descriere a soft-ului si prezinta cele mai recente lectii adaugate, dar si pagina Contact & Ajutor care contine un formular prin care persoana care are nevoie de ajutor ne poate trimite un mail si datele noastre de contact.
    Softul are in spatele lui un CMS( Content Management System) complet si original ,semi-dinamic prin care se poate adauga direct articole,teste, se poate conversa cu administratorii.
    CMS-ul ruleaza pe un sistem de administratori.Fiecare adiminstrator are un grad(de la A la D) care ii ofera privilegii(gradul D este cel mai mare grad).
    CMS-ul a fost realizat pentru dinamicitatea softului si este folosit pe mai multe pagini web,updateurile aduse CMS-ului original vor actualiza toate paginile web(unele functii nu sunt valabile pe paginile web care nu sunt specifice cu continutul de adaugat).

Tehnologii

HTML,Javascript,CSS,PHP,Jquery

Cerinte sistem

Orice device care suporta un browser web.
Poate fi vizionat de pe PC,laptop,tableta,telefon

Realizatori

Marica Adrian

  • Scoala: C.N. “Elena Cuza” Craiova
  • Clasa: 11
  • Judet: Dolj
  • Oras: Craiova

Vladutu Loredana

  • Scoala: C.N. “Elena Cuza” Craiova
  • Clasa: 11
  • Judet: Dolj
  • Oras: Craiova

Screenshots


Salut!

Intersanta lucrare, dar as avea cateva intrebari:

  1. Ce intelegi prin CMS semi-dinamic?
  2. Testele se pot administra din interfata de adminstrare? (momentan, cine stie putin javascript, poate sa obtina punctaj maxim la teste)
  3. Folosti vreun framework sau totul e scris de la 0?

Multmesc frumos!

Salut !
Multumesc de feedback. Pentru intrebarile tale am urmatoarele raspunsuri:
1.Prin semi-dinamic inteleg ca pe site se poate modifica aproape tot continutul , de la categorii la subcategorii de la postari principale la cele secundare , si teste(testele sunt in lucru momentan se pot doar introduce,in urmatorul update o sa se poata modifica si testele deja introduse).
2.In urmatorul update pe care o sa il fac la CMS raspunsurile o sa fie trimise catre o functie care va apela baza de date pentru raspunsul corect(ma gandesc la AJAX).
3.Aceasta intrebare are un raspuns simplu: totul e scris de la 0.

Daca nu am raspuns complet sau doresti sa afli mai multe nu ezita sa ne intrebi.

Cool!

Ca sugestie, pentru mine e dubios cum este accesat continutul. Exista un punct de start, dar de acolo ma lasa pe mine sa imi bat capul…poate ar fi interesant sa puneti si niste butoane de Next si Previous

Butoane de Next si Previous…Genial! Nu m-am gandit la asta pana acuma,am sa trec pe lista pentru urmatorul update , multumesc !