The Blessed One - Utilitar - Alba - Lucrari 2015 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Utilitar
  • Judetul: Alba

Descriere

The Blessed One este un joc horror third person bazat pe supravietuirea fostului soldat, Jason, intr-un azil mental intitulat Briarcliff.

Tehnologii

Jocul este creat in Unity 5, de asemenea script-urile atasate de GameObject-uri sunt scrise in C#. Am ales “Third Person Camera” in locul obisnuitelor “First Person Camera” prezente in jocurile horror care le gasim pe piata, deoarece cel care se joaca are o viziune mult mai buna a mediului, in cazul jocului meu azilul Briarcliff.

Cerinte sistem

CPU: Dual Core 2.7 Ghz
RAM: 4GB
GPU: 1GB DDR5 (Jocul ruleaza mult mai bine pe o placa nVIDIA decat pe AMD RADEON, din cauza puterii de procesare a cipurilor nVIDIA)

Realizatori

Albu Andrei

  • Scoala: Colegiul National “Horea, Closca si Crisan” Alba Iulia
  • Clasa: 10
  • Judet: Alba
  • Oras: Alba Iulia

Screenshots

Intreb doar din curiozitate: are jumpscares jocul tau? Daca da, nu crezi ca totusi ar fi fost mai bine un first person view? Sa se sperie jucatorul cand se joaca :joy:

Jocul meu nu are asa zisele jumpscare-uri prezente si in alte jocuri din genul celor horror. Am si un motiv bine intemeiat deoarece nu le-am implementat, mai exact fiindca da senzatia de joc ieftin. Te poate speria foarte usor doar interactionand cu obiectele din jur si camerele azilului, nu e nevoie sa apara pe mijlocul ecranului o imagine cu vreo creatura infricosatoare. Pot sa spun ca am citit destul de multe review-uri si la alte jocuri horror si am observat ca persoanele au fost nevoite sa cauta pe Google/Youtube sau pe forum-uri anumite lucruri pe care nu le-au observat de-a lungul gameplay-ului din cauza unei camere first person (fiindca au trecut pe langa ele), in concluzie cu o camera third person nu ai viziunea limitata asupra unui singur obiect. Iti multumesc pentru intrebare, sper ca te-am putut ajuta :smiley:.

Mi-a placut raspunsul tau. M-ai lamurit :wink: