The Escape - Soft Utilitar - Brasov - 2012 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft Utilitar
  • Judetul: Brasov

Descriere

“The Escape” este un joc ce are ca scop ghidarea personajului prin mai multe labirinturi cu obstacole, pana la iesire, avand la dispozitie un numar limitat de vieti si mutari.

Tehnologii

Code Blocks, C++, Consola, Compilator MinGW

Cerinte sistem

5 MB Spatiu Hard Disk

Realizatori

Ghiță Alexandru

  • Scoala: Colegiul NaÈ›ional “Andrei Șaguna”
  • Clasa: IX
  • Judet: Brasov

Screenshots

Apreciez ideea de retro. Imi aduce aminte de unele jocuri de pe Terminator (TV). Acum nu stiu ce sa zic de terminalul de la Windows ca platforma pentru joc (cel putin asa inteleg din screenshot si descriere).

Poate era mai fain o imitatie de grafica de terminal old school, dar desenarea sa se faca full screen (de ex cu OpenGL).

Inca un lucru care mie mi se pare misto si nu stiu daca este implementat. Din titlu imi dau seama ca este vorba de un joc stealth based (hasurile le consider locuri umbrite unde nu pot sa fiu detectat de paznicul gigel), dar cred ca ar fi fain sa am un cutit improvizat cu care as putea sa-mi curat din inamici (eventual numar limitat, variabil, cutitul rupandu-se dupa ce folosesc toate killing moves; de exemplu paznici de key-buttons sau gates, omorarea fiind penalizata cu cateva puncte).

Restrictia cu mutarile poate sa fie mentinuta, eventual sa fie activata la un alt nivel de dificultate.

Mult succes la prezentari