The WorldZ - Multimedia - Prahova - Lucrari 2017 Nationala

Informatii generale

Descriere

The WorldZ este un scurtmetraj ce surprinde realitatea lumii noastre, o lume afectată și nesigură, unde omenirea se confruntă cu pericole majore.
Daca în trecut vorbeam despre războaie, acum o problemă de actualitate este terorismul. Ca și războaiele, terorismul merge pe aproape aceleași principii: lumea se urăște, se autodistruge, având ca scop producerea unor schimbări politice sau sociale. Legat de acest capitol, filmulețul cuprinde o situație ce nu poate exista în realitate, dar esența este aceeași, conflictul dintre bine și rău.
De asemenea, scurtmetrajul prezintă și potențialul foarte mare pe care îl avem noi, oamenii, de a crea lucruri mărețe, dar pe care în unele situații l-am folosit în detrimentul nostru.
În final este prezentată ideea că trebuie să fim uniți ca să creăm un viitor mai sigur pentru generațiile următoare.

Tehnologii

Programe folosite:
• Adobe After Effects CC → pentru montarea filmului, dar și pentru realizarea animațiilor.
• Adobe Photoshop CC → pentru crearea unor elemente statice (figurile geometrice care indică unde au avut loc unele atentate teroriste, cerul cu navele, chenarul unde sunt prezentate câteva informații succinte despre bombă).
• Blender → pentru crearea unui obiect 3D (bomba).
• Sony Vegas Pro 12 → pentru a adăuga fundalul sonor al filmului.
• Autodesk Maya → pentru a converti modelul 3D al mașinii în formatul .obj

De asemenea, am folosit un telefon Samsung Galaxy S5 pentru a filma și a-mi înregistra vocea.

Cerinte sistem

Se poate folosi orice player video.

Realizatori

Bogdan Alexandru Necula

  • Scoala: Colegiul Național “Nichita Stănescu”
  • Clasa: 10
  • Judet: Prahova
  • Oras: Ploiești

Screenshots