U100 - Educational - Hunedoara - Lucrari 2018 Nationala

Informatii generale

Descriere

Proiectul meu prezintă o aplicație despre 100 de ani de la unirea României.
Am ales această temă deoarece în acest an se înfăptuiesc 100 de ani de la Unirea Țărilor Române și am decis să creez o aplicație care să ofere informații mult mai detaliate, atât despre Unirea din 1918, cât și despre celelalte uniri alte teritoriilor românești. Utilizatorul va avea acces la informații atât scrise, cât și la un videoclip. La final, îi oferă posibilitatea de a-și verifica cunoștiințele noi acumulate, prin modulul de testare.

Tehnologii

Aplicația „Unirea 100” prezintă o fereastră principală și 3 module care pot fi accesate prin 3 butoane. Când se apasă un buton se va deschide o fereastră nouă ce va conține modulul selectat.
Modulele sunt:
• Teorie;
• Clipuri video;
• Testare.
Pentru a accesa oricare dintre module se va da click pe butonul cu denumirea aferentă. La mutarea cursorului pe unul dintre butoane, fundalul acestuia va deveni alb, pentru o mai bună interacțiune a utilizatorului cu aplicația.
La modulul de test am folosit întrebări dintr-o bază de date, creată in Microsoft Access, cu două tabele, unul cu întrebări, iar celălalt cu răspunsuri la întrebări.
Când se începe testarea încarc tabelele din baza de date, pentru a le memora, am folosit o clasă ce conține textul întrebării, numărul ei de răspunsuri corecte și răspunsurile ei, si le-am memorat într-o listă de obiecte de tipul acelei clase. După ce populez lista cu toate întrebările din baza de date, aleg la întâmplare într-o altă lista numărul de întrebări dorit pe care le afișez pe rând prin apăsarea butonului „Următoarea întrebare”. Evaluarea se face tot când se apasă butonul „Următoarea întrebare”, verificându-se înainte de a se trece la următoarea întrebare dacă utilizatorul a răspuns corect sau nu la întrebarea respectivă. Dacă s-a răspuns greșit la o întrebare, aceasta va fi adăugată într-o altă listă pentru a putea fi afișată ulterior dacă se dorește vizualizarea întrebărilor la care s-a răspuns greșit.
Baza de date este criptată și protejată cu parolă, pentru siguranță.

Cerinte sistem

Programe necesare:
• Microsoft Access Database Engine 2010
• Net Framework 4.5.2

Cerințe de sistem recomandate:
• Sistem de operare: Windows 7, Windows 10
• Procesor: Intel Core 2 Duo 3.0GHz sau AMD Phenom II X2 555 (3GHz)
• RAM: 2GB
• Video: Nvidia GeForce GTX 280 / ATI Radeon HD 4870
• Hard Disk: 1 GB
• Periferice: Tastatură, Mouse

Realizatori

Dacian Florentin Florea

  • Scoala: Colegiul Național “Aurel Vlaicu”
  • Clasa: 12
  • Judet: Hunedoara
  • Oras: Orăștie

Screenshots