Utilizatori si utilizati de tehnologie - Multimedia - Argeș - Lucrari 2016 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Multimedia
  • Judetul: Argeș
  • Surse: - YouTube

Descriere

   Evolutia tehnologiei ne influenteaza in mod deosebit viata; de la felul in care ne petrecem timpul, ocupatiile pe care le avem, si pana la modul cum ne desfasuram activitatile zilnice. Proiectul “Utilizatori si utilizati de tehnologie” prezinta o paralela intre opiniile diferitelor generatii cu privire la o lume "manevrata" de aparatura electronica si tot ceea ce tine de puterea pe care o au asupra noastra.
Proiectul a fost creat de Minciuna Alexandru si Magureanu Vlad Nicolae, sub indrumarea doamnei profesoare coordonator Tatulea Maria. Acesta consta intr-un interviu realizat cu ajutorul doamnei profesoare Iacobescu Camelia, al Ana-Mariei Balan si al lui Leica Radu.

Tehnologii

Videoclipul a fost realizat folosindu-ne de diverse programe, cum ar fi Adobe Photoshop pentru crearea personajelor si fundalurilor, Adobe After Effects pentru realizarea animatiei, Adobe Audition pentru inregistrarea vocilor si Adobe Premiere Pro pentru montaj.
Producerea acestuia a inceput la finalul lunii Februarie, moment in care impreuna am hotarat tema, formatul si continutul videoclipului.
Tot impreuna am realizat si interviurile, care au fost inregistrate la scoala si acasa.
Grafica si animatia au fost realizate integral de catre Minciuna Alexandru, fiind de asemenea si naratorul videoclipului.
Melodia de fundal folosita este singurul element care nu a fost creat de catre noi, ea fiind luata de pe looperman.com, cu numele Bouncer Hip Hop Beat. Aceasta este mai exact un loop royalty free, iar noi am respectat toate cerintele de folosire.
Proiectul a fost realizat de-alungul a 2 luni si jumatate, el fiind finalizat la inceputul lunii Mai.

Durata este de 7:37 minute, marimea fisierului este de 557 MB si extensia .wmv

Cerinte sistem

Orice calculator care poate rula fluid un video Full HD.

Realizatori

Alexandru Minciuna

  • Scoala: Colegiul National “Dinicu Golescu”
  • Clasa: 11
  • Judet: Argeș
  • Oras: Campulung

Vlad Magureanu

  • Scoala: Colegiul National “Dinicu Golescu”
  • Clasa: 11
  • Judet: Argeș
  • Oras: Campulung

Screenshots