Wayshares - Web - Dolj - 2012 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Dolj

Descriere

Retea de socializare care introduce cateva concepte noi pentru acest domeniu.

Tehnologii

php, mysql, javascript(+jquery), css, html

Cerinte sistem

Server apache, baza de date mysql, conexiune internet.

Realizatori

Dascalu Cristian

  • Scoala: C.N. Carol I
  • Clasa: XII
  • Judet: Dolj

Screenshots



“you may know” … Spune-mi te rog dupa ce principiu deduci asta? Cum iti dai seama de asemanarea intre doi utilizatori? Ai incercati sa aduci putin a Facebook sau pur si simpu pe principiul “friends of your friends”? Mersi anticipat si noapte buna :smile: !!!

Poti enumera ce aduci nou fata de retele de socializare existente ?
1. Comentariile sunt Facebook style
2. Galeria photo este HI5 old style

Esti intr-un domeniu in care se bat companii gigantice ca Facebook, Google ( G+), Twitter iar fiecare si-a facut apartie fie ca chair aduceau ceva nou ( wall pt Facebook, micro-blogging pt Twitter, circles in G+ ), fie ca erau tinute in spate de giganti. Deci, ce aduci nou ?

@colt2005 Eu nu cred ca incearca sa intre intr-o competitie cu cei de la Facebook sau Google Plus :smile: ci cu ceilalti concurenti de la InfoEducatie. E foarte greu sa vii cu o idee complet noua in zilele noastre … Proiectul lui e o implementare personala a unei idei si asta nu e ceva rau. Parere mea … fiecare are o sansa :smiley: :hankey:

Salut,

Am sa raspund pe rand:
@sorelnagy : lista de “you may know”, afisata cand accesez pagina de profil a unui prieten, este data de selectari random din urmatoarea multime: prieteni lui care nu sunt prieteni cu mine.
Cand ma aflu pe o pagina generala selectez cativa prieteni le reunesc listele de prieteni si aplic acelasi algoritm(aleg random persoane care nu sunt prietene cu mine).Evident prin “mine” inteleg utilizatorul curent.

@colt2005 : Sigur, nu doresc sa intru in competitie cu marile compani din domeniu.
Initial am gandit proiectul ca pe un site simplu, dar apoi mi-am dat seama ca realizarea unei retele de socializare implica un efort destul de mare si ridica multe provocari(pe care le-am si intalnit pe parcurs) cum ar fi proiectarea bazei de date.

Astfel ca am vrut sa stiu cum e treaba cu proiectele de dimensiuni mai mari si am invatat foarte multe lucrand la wayshares(primul meu site).

Principala noutate o reprezinta posibilitatea de a stoca amintiri mai precis “de a aduce trecutul in prezent”, de a accesa informatiile postate in trecut.

Nu vreau sa dezvalui mai mult.Mi-ar face placere sa-ti raspund complet la concurs.

Eu am gandit aplicatiile ca fiind ceva ce s-ar integra foarte bine in actualele retele de socializare si chiar vreau sa incerc asta dupa ce termin cu inscrierea la facultate.

Pe langa aceste aspecte un astfel de site ma pune in contact cu foarte multe persoane talentate din domeniu si astfel avem sansa de a schimba idei.

Astept in continuare intrebari si opinii.
Multumesc !

cristian.toma

@colt2005 Eu nu cred ca incearca sa intre intr-o competitie cu cei de la Facebook sau Google Plus :smile: ci cu ceilalti concurenti de la InfoEducatie. E foarte greu sa vii cu o idee complet noua in zilele noastre ... Proiectul lui e o implementare personala a unei idei si asta nu e ceva rau. Parere mea .. fiecare are o sansa :smiley: :hankey:


Nu cred că e vorba aici de competiția cu Facebook/Google Plus/etc.

E vorba că în descrierea proiectului apare ”care introduce cateva concepte noi pentru acest domeniu.”. (Cel puțin dacă Ștefan nu punea acea întrebare o puneam eu tocmai pentru a vedea care sunt acele concepte noi :smile: )

“Pfaaa … americanii au fost deja pe luna, nu are rost sa mai mergem si noi cu nava noastra care nu aduce nimic nou”

timotei21
cristian.toma

@colt2005 Eu nu cred ca incearca sa intre intr-o competitie cu cei de la Facebook sau Google Plus :smile: ci cu ceilalti concurenti de la InfoEducatie. E foarte greu sa vii cu o idee complet noua in zilele noastre ... Proiectul lui e o implementare personala a unei idei si asta nu e ceva rau. Parere mea .. fiecare are o sansa :smiley: :hankey:


Nu cred că e vorba aici de competiția cu Facebook/Google Plus/etc.

E vorba că în descrierea proiectului apare ”care introduce cateva concepte noi pentru acest domeniu.”. (Cel puțin dacă Ștefan nu punea acea întrebare o puneam eu tocmai pentru a vedea care sunt acele concepte noi :smile: )

Ms pt precizare. La asta m-am gandit si eu cand am scris, dar nu cred ca m-am exprimat bine.

cristian.toma

"Pfaaa .. americanii au fost deja pe luna, nu are rost sa mai mergem si noi cu nava noastra care nu aduce nimic nou"



Ba da, dar nu trebuie sa te lauzi cu ce nu ai facut sau ce nu e al tau. Am fost 3 ani in juriu la Infoeducatie, si am fost cred ca pintre primii care au aplicat regula de descalificat pt plagiat/ pacalit juriu/ asumat munca altora. Iar partea de "ceva nou" trebuie sa existe in orice proiect. Va readuc aminte ca in baremul de jurizare exista rubrica originalitate care are o pondere mare si una de impresia juriului care in functie de sectiune are o pondere mai mare sau mai mica