A Walk in the Forest - Utilitar - Prahova - Lucrari 2019 Online

Informatii generale

  • Categorie: Utilitar
  • Judetul: Prahova

Descriere

Acest joc a fost creat de mine pentru a-mi testa cunostintele in materie de game design si programare a jocurilor video in Unity.

Ideea jocului este foarte simpla, trebuie sa controlezi caracterul printr-o padure astfel incat acesta sa colecteze cat mai multe puncte.

Jocul a fost creat aproximativ in totalitate de mine. Singurele unelte din mediul exterior pe care le-am folosit sunt asset-urile 2d Forest Pack (cu toate acestea am fost nevoit sa asamblez componentele de arta si totodata eu am creat in intregime mapa jocului) si Easy Save 3 (o librarie de functii pentru salvare a diferitelor componente din Unity) de pe Unity Asset Store, dar si efectele sonore preluate de pe freesound.org .

Acest joc a fost creat pentru orice categorie de varsta, dar in general pentru copii, astfel incat acesta poate juca rolul unei surse de divertisment si interactiune a utilizatorului cu mediul virtual.

Jocul a fost creat in asa fel incat pe viitor sa fie posibila introducerea de noi feature-uri intr-un mod relativ usor.

Timp mediu de joc pana la terminarea acestuia: 5 minute.

Tehnologii

Programele folosite la creeare acestui joc sunt: Unity, Microsoft Visual Studio, Photoshop si Audacity.

Limbajul de programare folosit este: C# cu librarii specifice Unity.

Jocul este creat dintr-o multitudine de asset-uri ce cuprind: art, sound fx, animations, scripts.

In interfata Unity am creat mapa, elementele de UI, rig-ul caracterului si animatiile tuturor obiectelor. In Microsoft Visual Studio am creat si editat liniile de cod. In Photoshop am creat artwork-ul. In Audacity am editat cateva efecte sonore.

Pentru animatia caracterului am folosit skeletal animation si inverse kinematics.

Principalele date sunt stocate in game object-urile urmatoare: MainMenuManager, GameManager, Player, Enemy si Points.

Jocul dispune de shadere si unelte de post procesare.

Cerinte sistem

CPU: 1GHz
GPU: preferabil o unitate de procesare grafica dedicata
RAM: 400 mb
Storage: 150 mb
Tastatura: Da
Audio: Da

Realizatori

Cosmin Potolea

  • Scoala: Colegiul “Spiru Haret” Ploiești
  • Clasa: 12
  • Judet: Prahova
  • Oras: Ploiești

Screenshots