Ajutor! Pagina de intrare(Intranet) in tabara Infoeducatie

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa fac o pagina de intrare in reteaua wireless infoeducatie, un fel de intranet. Cerinte:
- sa aiba sigla concursului
- sa aiba o grafica de fundal simpla
- sa aiba , undeva jos, logourile sponsorilor si linkuri catre ei
- sa aiba cateva linkuri de baza: infoeducatie, alte concursuri similare daca stiti
- sa aiba o rubrica de anunturi (CMS)
- sa aiba iesire catre internet, normal…
- poate fi si meniul la cantina si ce va mai trece prin cap!
- poate fi traznita, umorsitica, dar clara si foarte informativa, usor navigabila!

Termen: maine la pranz!Recompensa: nu mai mult de 200 lei si dreptul de a-si pune semnatura si poza mica, mica!
De data asta e chiar imperios necesar! Daca nu face nimeni, nu avem!

PS. Nu trebui sa fie originala, puteti folosi orice pentru a crea, numai ca trebuie frumos personalizata! Trebuie sa fie simpla si usoara!


Va astept

O sa incerc eu sa fac maine dimineata daca am timp.

Cu ce difera aceasta pagina (nu am auzit pana azi termenul de Intranet) fata de o pagina normala?

Ce reprezinta “iesirea” catre internet?

Cristy

O sa incerc eu sa fac maine dimineata daca am timp.

Cu ce difera aceasta pagina (nu am auzit pana azi termenul de Intranet) fata de o pagina normala?

Ce reprezinta "iesirea" catre internet?


Pagina se deschide de pe un server local, nu neaparat declarat in internet si poate functiona fara acces din exterior.
Prin urmare, chiar daca nu avem iesire spre exterior intranetul va functiona pentru serviciile din tabara. Se practica caest tip de "site" la marile companii. Gasiti acestea la universitati, hoteluri mari, institutii, etc...
Iesirea in internet inseamna accesul utilizatorului catre orice altceva din afara ...
Daca poti sa construiesti ceva ar fi interesant, Tehnicii de la CISCO asteapta aceasta pagina

Multumesc

Se doreste a fi o pagina statica, un simplu landing page, sau o pagina dinamica?

linkyndy

Se doreste a fi o pagina statica, un simplu landing page, sau o pagina dinamica?


Static. Repet, ea va fi pagina de garda a accesului internet wireless in tabara.
Nu stiu ce intelegi prin "dinamic".
Trebuie sa aiba o zona "administrabila" , aceea de stiri.

Succes!

Prin statica ma gandeam la o simpla pagina HTML in care continutul se adauga in fisier. Iar prin dinamic la un limbaj server-side, prin care sa se realizeze autentificarea utilizatorilor, postarea stirilor, editarea meniului etc.

V-as fi ajutat cu placere daca termenul n-ar fi fost atat de…strans :smile:

Da, din pacate nici eu nu am putut realiza pagina. Am facut o mica parte din ea, insa azi a trebuit sa ma ocup de “hartiile” pentru infoeducatie (carnet pt bilet, aviz epidemiologic, etc…) . Daca spuneati cu 4-5 zile inainte era mai realizabil…

Aveti dreptate, imi cer scuze, ideea mi-a venit dupa o discutie cu CISCO. Sper ca ne ajuta totusi cineva!
A primit un mesaj privat!

Succese!