All SMS - Web - Teleorman - 2006 Nationala

Jay-C:

Da, Gateway SMSC este o varianta, si merge si in php4 prin intermediul programului NowSMS… php-ul doar trimite un request catre NowSMS, care face treaba mai departe. Am reusit intr-un alt site chiar sa trimit MMS-uri si sa receptionez SMS-uri (un e-shop care vinde wallpapere, jocuri si sunete ptr telefoane mopbile).



Mega_Bytu:

Utilizatorului de rand NU ii trebuie NowSMS, utilizatorul de rand intra pe site ca si cum intra pe MyX si trimitea mesaj, numai ca aici ca sa trimiti mesaj trebuie sa platesti in prealabil (sa cumperi credite).

Nu il intereseaza pe utilizatorul final de conexiunile site-ului si de cum se face trimiterea. Diferentele fata de MyX sunt: 1) trebuie sa platesti si 2) mesajele se trimit toate de la acelasi numar… nu ca la MyX… fiecare dupa numarul lui…(ei au putut asta ptr ca erau detinatorii numerelor…lol)

Ok, deci nu trebuie sa am nici telefonul conectat la PC. Mi se pare un dezavantaj sa se trimita de pe acelasi numar, mai ales ca se adreseaza end userilor.

Nu cred ca exista vreo solutie. Iti trebuie sau mobil conectat, sau SIM, sau access la provider

Headerele unui SMS se pot modifica, nu?

e la fel ca la referer (HTTP): se ia ca atare ca vine din locatia trimisa, dar nu neaparat de acolo vine :smiley:



Exista servicii de SMS pe net care te lasa sa pui ce numar vrei sa apara ca expeditor (au,au ce le poti face “prietenilor”)

Mega_Bytu

Headerele unui SMS se pot modifica, nu?


As vrea eu sa se poata modifica, dar nu se poate. Reteaua iti pune automat in cazul conexiunii prin telefon mobil, iar in cazul conexiunii SMPP se poate pune in loc de numar un nume...dar nu poti sa modifici tu la fiecare mesaj!

Ce ai vazut tu pe net este facut prin niste acorduri speciale cu un provider de telefonie mobila, care poate face asta... dar este destul de complicat si nu mi se pare necesar. Eu cred ca este suficient sa te semnezi la sfarsit ca sa stie destinatarul cine il trimite... care nu se semneaza....problema lui:)

O alta varianta ar fi sa iti deschizi firma de radiocomunicatii si sa te interconectezi cu alte retele consacrate.... asa poti face mai usor... sau mai complicat daca te gandesti la birocratia din romania...in ce priveste pretul...nu stiu care este mai convenabil. (si nici nu ma intereseaza).