Analyze It! - Soft - Caras - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Caras

Descriere

Dupa cum spune si numele, Analyze It! analizeaza un fisier pentru a obtine diverse informatii despre acesta, destinat in special cazurilor in care utilizatorul are s-a procopsit cu un fisier al carui continut nu il cunoaste/nu stie cu ce sa il vizualizeze. Interfata pune la dispozitia userului 3 taburi cu anumite informatii:

  • Extension info: primul tab, arata informatii despre extensia fisierului, de ce programe e folosita, ce tip de fisier e un fisier cu extensia respectiva, etc
  • Content info: Daca extensia pare sa nu corespunda cu continutul fisierului, puteti afla asta aici. O analiza mai aprofundata asupra continutului va detecta tipul real al fisierului si extensia potrivita
  • PE Info: Valabil doar in cazul executabilelor/object code-urilor/DLL-urilor si ofera informatii complexe despre structura acestuia, precum: ImageBase, EntryPoint, CheckSum, tabela de import-uri si cea de export-uri, directoarele PE-ului (Resource, Exception, Security, Relocations, etc) si o lista cu sectiunile fisierului. Dispune si de o functie de detectare a ultimului packer/compresor/encriptor/compiler care a procesat executabilul (in general aflam “in ce” a fost facut executabilul sau cu ce a fost encriptat/compresat/packuit)

Tehnologii

Delphi 7

Cerinte sistem

Windows >= 98, RAM >= 64MB, ~200MHz

Realizatori

Iancuta Cornel

  • Scoala: Liceul Teoretic Mircea Eliade
  • Clasa: XI
  • Judet: Caras

Screenshots



Bravo! :smile:

Cam putin feedback, anyways, thanks :laughing:

P.S.: Al doilea screenshot e outdated, am mai modificat cate ceva la el

Na ma shocki sa nu zici ca nu ti-am dat si eu feedback :-@
Oricum cel mai tare a fost Paint-ul facut in 24 de ore :wink: Congratz :smile: